W sprawie drogi S- 74 chcą działać wspólnie
8 Lipca 2015W Urzędzie Gminy w Łagowie odbyło się robocze spotkanie włodarzy samorządów gminnych i powiatowych, na terenie których przewidywana jest droga krajowa S-74.
Na zaproszenie wójta gminy Łagów Pawła Marwickiego odpowiedzieli samorządowcy, których w przyszłości może połączyć trasa S-74. W spotkaniu udział wzięli starosta kielecki, Michał Godowski oraz członek Zarządu Powiatu w Kielcach – Bogdan Gierada.
- Dzisiejszym spotkaniem chcieliśmy zapoczątkować akcję, która ma na celu przyspieszenie budowy drogi krajowej S-74 – powiedział Paweł Marwicki. – Powstanie drogi jest niezwykle ważne i konieczne, bo to nie tylko zagwarantuje ona rozwój samorządów, ale też pozwoli na aktywizację gospodarczą terenów przemysłowych wokół ciągów komunikacyjnych.
Wójt przedstawił także informacje dotyczące dotychczasowych działań oraz obecnego stanu prac nad inwestycją. Dodał, że droga S-74 nie znalazła się w Planie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2020. – Wiem, że każdy indywidualnie walczy o tę drogę, ale z niewielkim skutkiem. Dlatego my, parlamentarzyści, wójtowie gmin Górno, Bieliny, Mniów czy Masłów, a także władze powiatu kieleckiego czy opatowskiego przy wsparciu władz województwa muszą zjednoczyć się w tej sprawie, bo jedynie działając razem możemy osiągnąć więcej – apelował wójt Łagowa.
Zbigniew Meducki, zastępca wójta gminy Łagów dodał, że mieszkańcy sami przychodzą do urzędu i proszą o tę drogę. – Podzieleni nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Razem powinniśmy lobbować w sprawie drogi u naszych parlamentarzystów – dodał. Samorządowiec zaproponował też wstępny harmonogram budowy drogi S-74. – Dzieląc inwestycje na odcinki, moglibyśmy szybciej ją zrealizować.
- Droga jest niezwykle ważna dla powiatu kieleckiego, jak i całego regionu. Docelowo droga połączy Kielce z Lublinem czy Rzeszowem i ma utworzyć ważną oś transportu drogowego po wschodniej stronie kraju – stwierdził starosta kielecki. – Dlatego chętnie włączymy się we wszelkie działania i prace w zespole roboczym.
Obecny na spotkaniu Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego zasugerował, by w spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
– Droga S-74 to ogromne i niezwykle ważne przedsięwzięcie, które wiąże się z dziesiątkami działań czy decyzji, jak choćby wykupy terenów pod inwestycję, zbieranie podpisów czy wycena gruntów. Powinnyśmy uwzględnić także fakt, że tereny pod drogę mogą być zablokowane na kilka czy kilkanaście lat.
Czesław Pytel, wicewójt Górna dodał, że jeśli droga nie powstanie tereny wschodnie będą miały utrudniony rozwój. - Dzięki tej drodze przyciągnęlibyśmy wielu inwestorów. To samo stanowisko poparła Jadwiga Wójcik, sekretarz gminy Bieliny. – Na terenie naszej gminy w studium projektowania zabezpieczyliśmy nawet tereny pod przyszłą inwestycję.
Na koniec spotkania wypracowano wspólne stanowisko - zostanie powołany zespół roboczy, który będzie koordynował prace związane z drogą i przygotowywał wszelkie dokumenty, w tym uchwały do rad gmin.