W partnerstwie z Norwegami
13 Marca 2013List intencyjny w sprawie współpracy z Greater Stavanger z Norwegii w ramach projektu "Kielecki Obszar Funkcjonalny" podpisano w kieleckim Urzędzie Miejskim.
W spotkaniu, którego gospodarzem był prezydent Kielc - Wojciech Lubawski, uczestniczyli - starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka, wicestarosta - Zenon Janus oraz sekretarz powiatu - Barbara Piwnik.
Przypomnijmy, że Kielecki Obszar Funkcjonalny powołany został 4 lipca 2012 r. przez: Miasto Kielce, powiat kielecki, 19 gmin powiatu kieleckiego (Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno,, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Piekoszów, Pierzchnica, Raków, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk), Gminę Kije oraz Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach.Został on zgłoszony do udziału w projekcie predefiniowanym, realizowanym przez Związek Miast Polskich ?Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego? w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014.
Obecnie trwają prace nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie projektu pn. Kielecki Obszar Funkcjonalny, który ma być złożony do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego do 5 kwietnia. Na partnera projektu wybrano norweską agencję Greater Stavanger Economic Development, skupiającą 15 gmin w regionie Stavanger.
W środę, 13 marca odbyło się podpisanie listu intencyjnego pomiędzy liderem KOF - gminą Kielce a przedstawicielami agencji - Erling Brox oraz Tone Grindland Gustafson.
- Dziękujemy rządowi Norwegii za zauważenie naszych lokalnych potrzeb - mówił podczas spotkania starosta kielecki Zdzisław Wrzałka. - Jestem przekonany, że tak jak skutecznie wykorzystaliśmy w minionych latach wsparcie z Unii Europejskiej, tak z pewnością z pożytkiem dla Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego skorzystamy z pomocy strony norweskiej.
Prezydent Kielc - Wojciech Lubawski podkreślił, że warto przypatrywać się wzorcom skandynawskim, bowiem krajom tym skutecznie udaje się opierać kryzysowi, który tak widoczny jest w całej Unii Europejskiej.
Norweski rejon Stavanger liczy 300 tys. mieszkańców, z czego 25 proc. - to osoby innego pochodzenia. Coraz liczniejszą grupę stanowią tu Polacy.
- Chcemy zrozumieć kulturę i mentalność Polaków, dlatego tak bardzo zależy nam na nawiązaniu współpracy z partnerem z waszego kraju - podkreśliła Tone Grindland Gustafson.