W odwiedzinach u Sienkiewicza

11 Lipca 2019
 Fot. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach

Ziemia Świętokrzyska związana jest z wieloma znanymi i wybitnymi postaciami literatury. Na terenie Gminy Strawczyn przebywał także noblista Henryk Sienkiewicz.

Ziemia Świętokrzyska związana jest z wieloma znanymi i wybitnymi postaciami literatury. Na terenie Gminy Strawczyn, gdzie na świat przyszedł Stefan Żeromski, blisko 40 lat później w położonym 6 km od Strawczyna - Oblęgorku zamieszkał Henryk Sienkiewicz.

Majątek ziemski w Oblęgorku pisarz otrzymał w 1900 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej i tak o nim wspomniał „ Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych…". Ostatecznie pisarz wprowadził się tu wiosną roku 1902, a już jesienią stało się jasne, że nie może to być mieszkanie całoroczne. Ze względu na panujące chłody i wilgoć, Sienkiewicz zdecydował się wykorzystywać Oblęgorek tylko jako rezydencję letnią.

Pięknie położony, eklektyczny pałacyk stał się siedzibą muzeum w roku 1958 i obecnie jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. Na parterze znajduje się wiernie odtworzone mieszkanie autora Trylogii, na które składają się gabinet, salon, jadalnia, sypialnia oraz palarnia. Zobaczyć można tu oryginalne meble, kolekcję portretów rodzinnych, obrazy nawiązujące do dzieł Sienkiewicza, liczne dary jubileuszowe, rzeźby, tkaniny, a także część księgozbioru Noblisty.

Na piętrze, gdzie za czasów pisarza mieściły się pokoje dla dzieci i gości, obecnie znajduje się multimedialna wystawa biograficzno-literacka, poświęcona różnym aspektom życia i twórczości Sienkiewicza, m.in. Nagrodzie Nobla, zagranicznym podróżom, dwóm pogrzebom w Vevey
i w Warszawie.

Do najcenniejszych zbiorów muzeum należą rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe oraz kunsztownie zdobione albumy i adresy, przesyłane pisarzowi w dowód uznania dla jego talentu.

Wokół muzeum znajduje się park w stylu angielskim urządzony przez znanego ogrodnika Franciszka Szaniora - twórcę Ogrodu Saskiego i Botanicznego w Warszawie. Do pałacyku wiedzie kilkusetmetrowa aleja wysadzana pięknymi lipami.

Grupy zorganizowane zwiedzają ekspozycję z przewodnikiem, turyści indywidualni (o ile nie wykupią usługi przewodnickiej), otrzymują w cenie biletu audio-przewodniki. Zwiedzanie trwa około godziny. Muzeum oferuje poza tradycyjnym zwiedzaniem szereg lekcji muzealnych i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Pełna oferta dostępna jest na stronie internetowej: https://mnki.pl/sienkiewicz

 

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów