W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

26 Lutego 2021
 

 W najbliższa niedzielę 28 lutego odbędzie sie 10. Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Widowisko patriotyczne będzie można zobaczyć w TVP3 i w internecie.

 28 lutego 2021 r., w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, usłyszymy patriotyczne utwory w wykonaniu laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Uroczysty koncert, wzbogacony multimedialnymi prezentacjami, zostanie nadany w ogólnopolskim paśmie TVP3, początek o godz. 20. Godzinę później będzie go można oglądać i posłuchać także na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych IPN.

Wykonawcy:
Finaliści Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”:

  • Izabela Karczewska
  • Oliwia Konieczna
  • Michalina Lewandowska
  • Maria Sawicka
  • Zofia Sydor
  • Jakub Grzybowski
  • Jakub Jarosik
  • Nikodem Liro

  • Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
  • Górecki Chamber Choir
  • Orkiestra Symfoniczna Passionart
  • Janusz Wierzgacz – dyrygent
  • Marek Pawełek – aranżacje

Organizatorzy koncertu: Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie (opracowanie merytoryczne) i Stowarzyszenie Passionart. Realizacja telewizyjna: TVP3 Kraków. Partnerzy wydarzenia: Agencja Mienia Wojskowego, Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego, Leier Polska S.A. Muzyczne widowisko objął patronatem Prezydent RP.

 Rys historyczny
Zakończenie II wojny światowej nie przyniosło Polsce wolności. Po pięciu latach zmagań wojennych, okupacji niemieckiej i sowieckiej Rzeczpospolita na kolejnych 45 lat dostała się w sferę dominacji ZSRS. Narzucony system polityczny, likwidacja konstytucyjnych władz, zagarnięcie ponad połowy przedwojennego terytorium – to wszystko zdecydowało o tym, że po zakończeniu działań wojennych miliony Polaków sprzeciwiały się, w różnej formie, systemowi komunistycznemu, a tysiące z nich w drodze walki konspiracyjnej z bronią w ręku.
Po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną opór wobec systemu komunistycznego był powszechny. Co najmniej do 1946 r. w terenie – na poziomie wielu miasteczek gminnych czy niektórych miast powiatowych – władzę de facto sprawowało podziemie. W tym czasie czerwony reżim dopiero ukorzeniał się w dużych miastach, tydzień po tygodniu pacyfikując opór społeczny za pomocą inżynierii strachu i w drodze represji, wspieranych intensywną propagandą i indoktrynacją.
Po sfałszowanym referendum w czerwcu 1946 r. i wyborach w styczniu 1947 r. nastroje społeczne znacząco się zmieniły. Polacy przechodzili od postawy oporu do postawy przystosowania. Na wielu terenach ujawniali się, korzystając z ogłoszonej przez komunistów w lutym 1947 r. amnestii, zdekonspirowani w swym rodzinnym środowisku działacze niepodległościowi. Kończyło się też wsparcie udzielane przez lokalną ludność, doświadczaną brutalnymi represjami za pomoc partyzantom.
Bohaterowie tamtych zmagań, walczący o utraconą w 1939 r. suwerenność państwową i wolności obywatelskie, byli przez komunistów skazani na zapomnienie. Tych, którzy zginęli w walce albo zostali zamordowani, wrzucano potajemnie do dołów śmierci. Po kilkudziesięciu latach IPN, w imieniu Rzeczpospolitej, odszukuje bezimienne groby, identyfikuje bohaterów i organizuje godne pochówki Żołnierzy Wyklętych.

1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 70 lat temu, 1 marca 1951 r., w więzieniu mokotowskim zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – prezesa Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Stanowili kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej, kontynuującej dzieło Armii Krajowej.

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji