W dożynkowym korowodzie

25 Sierpnia 2013

W barwnym korowodzie delegacje z gmin powiatu kieleckiego niosły w niedzielne południe chleb wypieczony z nowego ziarna.

Wieńce  z piętnastu gmin powiatu kieleckiego stanęły u stóp ołtarza kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy. Tak jak każe tradycja rozpoczęliśmy Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Morawica od mszy świętej, podczas której podziękowaliśmy za tegoroczne plony oraz prosiliśmy o pomyślność dla rolników na przyszły rok.

- Możemy się cieszyć, bo po trudach żniw, to co najważniejsze zostało wykonane - podkreślił w swojej homilii ks. Jan Ciszek, proboszcz morawickiej parafii. - Przynieśliście do naszej świątyni chleb - biały, czarny, ale  zawsze upragniony. Szanujmy go, dzielmy się nim z innymi.

Ksiądz Ciszek podkreślił, że dożynki to święto rolników - często niedocenianych i spychanych na margines życia.

- Wszyscy zmierzamy na niebiańskie dożynki, abyśmy pięknie wili wieniec swojego życia - tą piękną metafora proboszcz zakończył homilię.

 

Dzielcie chleb sprawiedliwie

Po nabożeństwie gospodarze święta plonów - starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka oraz wójt gminy Morawica - Marian Buras zaprosili wszystkich, by w barwnym korowodzie przeszli  na  miejsce uroczystości - parking nad miejscowym zalewem .

W tym pięknym orszaku, przy dźwiękach muzyki maszerowali także: wicestarosta kielecki - Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach - Jacek Barański, Bogdan Gierada i Michał Godowski, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Józef Szczepańczyk, wiceprzewodniczący - Jan Cedro, radni powiatowi, senator Krzysztof Słoń, posłowie - Mirosław Pawlak i Lucjan Pietrzczyk, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego - Piotr Żołądek, prezydent Kielc- Wojciech Lubawski oraz samorządowcy z gmin powiatu kieleckiego. Gośćmi specjalnymi niedzielnego święta plonów była delegacja z partnerskiego powiatu Vogtland z Niemiec - starosta Tasillo Lenk i jego zastępczyni ? Anneliese Ring.

Pięknym momentem było przekazanie chleba przez starostów dożynek - Elżbietę Strójwąs i Wiesława Mazura gospodarzom Uroczystości.

- Tak piękny jak ciężki. Dzielcie go sprawiedliwie, aby nie zabrakło nikomu - prosiła starościna.

- Spotkaliśmy się, by podziękować rolnikom za ich trud. To dzięki nim każdego dnia na nasze stoły trafia chleb  - powiedział starosta Zdzisław Wrzałka, otwierając tegoroczne dożynki. - Życzę rolnikom, by mieli jak najlepsze warunki do pracy i by pogoda była dla nich łaskawa.

Wójt Morawicy - Marian Buras podkreślił, że jego gmina czuje się zaszczycona tym, że właśnie tu odbywają się dożynki powiatowe.

- Dziękuję delegacjom z gmin powiatu kieleckiego za przybycie na dzisiejsze święto - dodał.

Józef Szczepańczyk - przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach powiedział:

- Jeśli będziecie brać do ręki chleb, to wspomnijcie tych, dzięki którym trafia on na nasze stoły.

Gorące życzenia przekazali rolnikom świętokrzyscy parlamentarzyści - Krzysztof Słoń oraz Lucjan Pietrzczyk, podziękowania w imieniu wojewody świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby złożyła Renata Murawska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zachwytu nad polską tradycją święta plonów i wieńcami dożynkowymi nie krył starosta Tasillo Lenk.

- Przyjaźń między powiatami - kieleckim i Vogtland trwa już dziesięć lat i rozwija się znakomicie, m.in. w dziedzinie służby zdrowia oraz edukacji - przypomniał nasz gość z Niemiec.

Piotr Żołądek - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podkreślił, że zbliżające się nowe programowanie unijne jest wielkim wyzwaniem i wielka szansą dla polskiego rolnictwa.

- Polskiej wsi nie jest potrzebna walka lecz głęboka i merytoryczna dyskusja - dodał.

Przemawiający w imieniu samorządowców prezydent Kielc - Wojciech Lubawski podkreślił:

- Chylę czoła przed rolnikami powiatu kieleckiego i dziękuję za ich trud i za chleb.

 

Skończyły się żniwa...

A potem przeszedł czas na ośpiewanie wieńca przez zespół "Łabecanki", które zaśpiewały piękną pień: "Skończyły się żniwa". Na scenie zaprezentowały się także: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Morawicy, "Wolanecki", "Brudzowianki", "Nidzianecki", Cecylia Korban, Chór Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej, "Bęczkowianie",  Kapela korbanów, "Morawianie", "Brzezinianki", "Drochowianki" i "Zaborzanki". Stoiska kusiły swojskimi smakołykami, nasze - powiatowe zapraszało na pyszny chleb ze smalcem i pyszną kapustę z grochem przygotowana przez "Szewczanki". Skusiła się na nią wiceminister obrony narodowej - Beata Oczkowicz.

Rozstrzygnięte zostały Konkurs na Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne, ?Piękna i Bezpieczna Zagroda ? Przyjazna Środowisku? oraz Konkurs na Najładniejszą Posesję.

Z wielka niecierpliwością delegacje z gmin czekały na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Ten tytuł przypadł wieńcowi z gminy Sitkówka-Nowiny, który uwiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Szewce - Zawada.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwe, wieniec powstawał przez miesiąc, zadbałyśmy, by znalazły się w nim wszystkie zboża, owoce i kwiaty - powiedziały panie z KGW. Ich wieniec będzie reprezentował powiat kielecki podczas dożynek wojewódzkich w Bogorii.

A na zakończenie święta plonów publiczność bawiła się przy dźwiękach muzyki zespołu "Baciary" oraz dyskotece pod gwiazdami.

 

VI Powiatowy Konkursu na Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne:

I miejsce - gospodarstwo Małgorzaty Suchodolskiej (700,00 zł);

II miejsce - gospodarstwo Teresy i Jana Tomaszewskich (600,00 zł);

III miejsce - gospodarstwo Ewy Zaczek ? Kucharskiej (500,00 zł).

Wyróżnienia: Janina i Piotr Rękas (450,00 zł), Teresa i Tomasz Szlufik (450,00 zł)

 

?Piękna i Bezpieczna Zagroda ? Przyjazna Środowisku?:

I miejsce - gospodarstwo Bogusława Piotrowskiego (Łosień, gmina Piekoszów). Nagroda rzeczowa wartości 1400 zł: kosa mechaniczna.

II miejsce - gospodarstwo Marianny i Józefa Więcławskich (Kowala Mała, gmina Sitkówka-Nowiny). Nagroda rzeczowa wartości 1200 zł: telewizor.

III miejsce - gospodarstwo  Wiesława Widomskiego (Łagiewniki, gmina Chmielnik). Nagrody rzeczowe wartości 1000 zł: wiertarka udarowa i wkrętarka akumulatorowa.

Wyróżnienia:

-        Elżbieta i Zenon Michalscy (Belno, gmina Bieliny) (zestaw garnków),

-        Piotr Spera (Lisie Jamy, gmina Mniów) (robot wieloczynnościowy),

-        Andrzej Krzepecki (Bobrza, gmina Miedziana Góra) (sokowirówka),

-        Janusz Pietraszek (Tumlin Dąbrówka, gmina Zagnańsk) (odkurzacz).


do góry
Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów