W Sejmie o samorządach

11 Września 2012

 

W gmachu Parlamentu radni powiatowi dyskutowali o wyzwaniach stojących przed samorządami.

To była niezwykła sesja Rady Powiatu w Kielcach- w poniedziałkowe południe samorządowcy spotkali się w Sejmie z przedstawicielami Parlamentu oraz Związku Powiatów Polskich.

Swoją wizytę powiatowi radni rozpoczęli od złożenia wiązanek kwiatów pod tablicami - upamiętniającymi 300 międzywojennych posłów, którzy zginęli w czasie okupacji oraz parlamentarzystów uczestniczących w tragicznym locie do Smoleńska.

Po raz pierwszy na sesji Rady Powiatu gościła Barbara Barszcz. Objęła ona mandat radnego po Marku Kwietniu, który został zastępcą dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach. Nowa radna, która reprezentuje okręg wyborczy ? Raków, Pierzchnica i Chmielnik, złożyła ślubowanie.

W obradach Rady Powiatu uczestniczyli także? poseł Piotr Zgorzelski ? przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Rudolf Borusiewicz ? sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich, Jarosław Komża i Ludwik Węgrzyn ? eksperci ZPP. Główny punkt programu sesji poświęcony był bowiem sytuacji samorządów i wyzwaniom, które stoją przed nimi w związku z nowym programowaniem unijnym.

- Jeśli ktoś chce się rozwijać, to będzie musiał usiąść z sąsiadem do wspólnego stołu ? mówił obrazowo Jarosław Komża. W praktyce oznacza to, że tylko duże projekty przygotowane przez kilka lub nawet kilkanaście samorządów będą miały szansę na pozyskanie unijnego wsparcia z programowania na lata 2014-2020.

Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach ? Józef Szczepańczyk zwrócił uwagę na to, że nowa formuła programowania wymusi dyskusję na temat kształtu i kompetencji samorządów średniego szczebla.

Powiatowi radni zastanawiali się jak w tej nowej sytuacji poradzą sobie samorządy gminne i powiatowe.

- Obawiam się, że gminy nie będą miały unijnych dotacji na budowę kanalizacji i wodociągów, bo przecież będą to małe, lokalne projekty ? mówił radny Mieczysław Kędzierski. Irena Gmyr dopytywała o planowane w nowym unijnym programowaniu kontrakty regionalne, Karol Jacewicz ? opodatkowanie dotacji unijnych podatkiem VAT, zaś Grzegorz Świt plany utworzenia ośmiu regionów. Kazimierz Bielecki podkreślił, że niepokojącym zjawiskiem jest to, że samorządy dostają coraz więcej zadań, a coraz mniej pieniędzy.

Podczas poniedziałkowej sesji radni przyjęli także uchwałę w sprawie zmian w budżecie powiatu kieleckiego na 2012 r. oraz zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego.

 



do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji