W Chmielniku na ludowo

12 Sierpnia 2013

Tańcem i śpiewem rozbrzmiewał do późnego, niedzielnego wieczora rynek w Chmielniku.

Muzyka ludowa królowała w niedzielę w Chmielniku, gdzie tradycyjnie odbywał się XIV Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów, podczas którego zaprezentowało się pięć zespołów pieśni i tańca, 19 ? zespołów śpiewaczych oraz dwudziestu solistów. Występy artystów z powiatu kieleckiego oceniało jury, które miało nie lada orzech do zgryzienia, bowiem artyści dali z siebie wszystko, pokazując ogromny talent i zapał.

Gośćmi przeglądu byli - starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka, wicestarosta Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu - Bogdan Gierada i Michał Godowski, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Józef Szczepańczyk, a także Marek Kwiecień - prezes Śladkowskiego Stowarzyszenia Agroturystyki i Turystyki "Dolina Sanicy", które było współorganizatorem przeglądu. Współorganizatorem przeglądu i fundatorem głównej nagrody w kategorii - zespoły śpiewacze był także Urząd Miasta i Gminy Chmielnik oraz Chmielnickie Centrum Kultury.

Trwające kilka godzin prezentacje muzyczne przyciągnęły na chmielnicki rynek rzesze miłośników muzyki ludowej, którzy nie tylko oklaskiwali artystów, ale i sami ruszyli do tańca.

 

Laureaci XIV Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów:

ZESPOŁY PIEŚNI I TAŃCA:

? I miejsce - Wierna Rzeka

? II miejsce - Bęczkowianie

? III miejsce - Leśnianie


ZESPOŁY ŚPIEWACZE:

?  I miejsce - Chełmowianki

? II miejsce - Makoszyńskie Przepióreczki

? III miejsce - Wzdolskie Kołowrotki

? wyróżnienia: Kowalanki, Łabecanki, Śladkowianki, Macierzanka,

? nagroda specjalna dyrektora Chmielnickiego Centrum Kultury - Źródło Sanicy


SOLIŚCI:

? I miejsce - Tadeusz Dudek

? II miejsce - Marianna Jamrożek

? III miejsce - Agata Sałata

? wyróżnienie: Alfreda Nowak

 

Podczas niedzielnej imprezy wręczono także  Doroczne Nagrody za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury za 2012 r.

- Nagrody przyznajemy tym, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju ruchu artystycznego w powiecie kieleckim. Gratuluję wszystkim wyróżnionym - jesteście państwo osobami, które kształtują naszą  artystyczną wrażliwość, dbacie o dziedzictwo kulturalne powiatu kieleckiego. I za to bardzo wam dziękuję - podkreślił starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka.

 

Laureaci Nagród:

? Nagrody indywidualne:

Główna nagroda: Urszula Oettingen -  za działalność społeczną na rzecz utrwalania pamięci  historycznej na terenie powiatu kieleckiego. Laureatka jest historykiem, pasjonatka dziejów regionu świętokrzyskiego. Prace naukową łączy z działalnością społeczną, wyniki badań wykorzystuje w projektach, w których promuje powiat kielecki. Od 1993 r. organizowała kwesty na rzecz ochrony zabytkowych grobów na kieleckich cmentarzach, mieszka w Kielcach i Siekiernie, gdzie jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Siekierno nasza Ojczyzna. zainicjowała obchodzenie świąt narodowych, przygotowuje książkę na temat dziejów Siekierna i okolic, współorganizatorka Marszów Szlakiem Powstania 1863 r. na swojej posesji w Siekiernie założyła Dom Pracy Twórczej.

Wyróżnienie: Piotr ?Kuba? Kubowicz ? za wieloletnią współpracę i kształtowanie wrażliwości  artystycznej wśród mieszkańców powiatu kieleckiego. Artysta "Piwnicy pod Baranami", kompozytor i  aktor od lat współpracujący z zespołami z gmin powiatu kieleckiego. Współtwórca takich przedsięwzięć jak "Akwarelki świętokrzyskie", koncert - medytacja "Jak wartownik, co winnicy strzeże", "Nauczył nas...", na potrzeby Jarmarku Świętokrzyskiego przygotował wraz z lokalnymi artystami widowiska "Śpiewaj nam świętokrzyska duszo", "Wołały się echa po leśnych górach".  Jego dziełem jest także koncert i płyta "Bezdomna kolęda", która została wydana przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.  Artysta wielokrotnie organizował warsztaty dla zespołów działających w powiecie kieleckim.


? Zespoły artystyczne (kategoria ? dorośli):

Główna nagroda:  Zespół ?Echo Łysicy? z Bielin - za wkład w rozwój amatorskiego ruchu artystycznego. Zespół śpiewaczy działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w w Bielinach od 2008 r., laureat wielu nagród, m.in.  Świętokrzyskiej Nagrody Kultury oraz nagrody Haliny Szelestowej podczas Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem, ma na swoim koncie  dwie sztuki teatralne.

Wyróżnienie:  Kapela Ciekoty- istnieje od 1995 r. i początkowo działał w trzyosobowym składzie: ojciec- Ludwik Michta, syn - Grzegorz oraz Stanisław Jaguś. Obecnie skład powiększony jest o trąbkę i klarnet. repertuar  obok tradycyjnej muzyki ludowej wzbogacony jest o folk. Kapela jest laureatem wielu nagród, m.in.  I miejsca na VIII Przeglądzie Kapel Ludowych i Solistów w Daleszycach.  I miejsca  na Świętokrzyskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.


? Zespoły artystyczne (kategoria ? dziecięce):

Główna nagroda ? Zespół ?Świętokrzyskie Diabliki? z Nowej Słupi - za wkład w rozwój amatorskiego ruchu artystycznego. Zespół jest laureatem wielu nagród,. m.in.  III miejsca podczas  Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku, II i I miejsca  w wojewódzkim konkursie  Dziecięca Estrada Folkloru. w tym roku zespół zdobył Brązową Jodłę podczas  Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.

Wyróżnienie -  Chór ?Cantata? z Chęcin - działa od 2007 r. przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chęciach, uczestniczył m.in.w takich projektach jak "Bezdomna kolęda", "Jak wartownik, co winnicy strzeże", "Nauczył nas". W 2012 cór zajął I miejsce podczas I Międzyszkolnego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych, wyróżnienie na VI Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Wielkopostnych oraz II miejsce na Diecezjalnym Festiwalu  Kolęd i Pastorałek w Kielcach.


do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów