W Chęcinach pamiętali...

17 Kwietnia 2015

W Zespole Szkół Nr 2 w Chęcinach odbyły się obchody Dnia Katyńskiego z okazji 75. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W uroczystościach wzięli udział – Teresa Dzik, kierownik ds. Edukacji Starostwa Powiatowego w Kielcach, Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” oraz młodzież i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół gimnazjalnych. Gości serdecznie powitała dyrektor placówki - Halina  Kołodziejczyk.

- Dzięki takim wydarzeniom współczesne pokolenia pogłębiają swoją wiedzę na temat zbrodni popełnianych na Polakach w czasie drugiej wojny światowej. Młodzi ludzie uczą się „miłowania ojczyzny”, a przez to stają się przede wszystkim „strażnikami pamięci” – tej pamięci, której nie można rozstrzelać – mówi Halina Kołodziejczyk.

Anna Łakomiec, z uczestnikami spotkania, podzieliła się osobistymi wspomnieniami, dotyczącymi tragicznych losów jej rodziny w czasie II wojny światowej. We wzruszający sposób opowiedziała historię bliskich, których życie i los nie oszczędziły. Wujek Pani Anny został rozstrzelany w Katyniu. Swoje wystąpienie zakończyła słowami „ Miłować to znaczy pamiętać”- tym samym podkreśliła ważność pamięci w życiu człowieka, ponieważ największym wstydem dla narodu jest zapominanie o własnej przeszłości i ludziach, którzy tę przeszłość tworzyli.

Z kolei Kierownik ds. Edukacji – Teresa Dzik zwróciła uwagę na potrzebę kultywowania w dzisiejszym świecie wartości patriotycznych, gdyż stanowią one o tożsamości i przynależności narodowej Polaków. Podkreśliła, że ciągłe przypominanie i mówienie o naszych korzeniach i ważnych wydarzeniach z historii Polski jest obowiązkiem każdego, a w szczególności młodego pokolenia.  - Bez poczucia przynależności do narodu, przestaje się być wolnym - podkreśliła Teresa Dzik.

Na koniec tej uroczystości młodzież liceum i technikum przygotowała, pod merytorycznym kierunkiem Małgorzaty Grzechniak - nauczyciela historii, Ewy Dziedzic – nauczyciela języka polskiego i Edyty Baran – nauczyciela języka angielskiego, poruszające widowisko teatralne – „Pamięci nie można rozstrzelać” oparte na tekstach Feliksa Konarskiego, Włodzimierza Odojewskiego i Jacka Kaczmarskiego.


do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów