W Brudzowie otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne
27 Czerwca 2024Mieszkańcy Miasta i Gminy Morawica mają powód do radości i dumy. 27 czerwca 2024 otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Brudzowie. Obiekt będzie służył 20 osobom ze znacznym lub umiarkowanym orzeczeniem o niepełnosprawności.
Na uroczystym otwarciu tego wyjątkowego i innowacyjnego miejsca obecny był wicestarosta kielecki, Tomasz Dulny, burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras, który przywitał wszystkich zgromadzonych gości, samorządowców oraz mieszkańców gminy. Obecny proboszcz parafii w Lisowie, ks. Paweł Zębała, wspólnie ze zgromadzonymi odmówił modlitwę, po czym pobłogosławił i poświęcił budynek.
Wewnątrz budynku przedstawiono krótką historię powstania Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Brudzowie.
Wicestarosta Dulny podkreślił, że gmina Morawica jest pionierem na kolejnej płaszczyźnie, otwierając nowe ścieżki dla gmin z powiatu kieleckiego. Wyraził uznanie za działania gminy w obszarze opieki społecznej i życzył dalszego rozwoju. Mieszkańcom Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego życzył zdrowia i wyraził nadzieję, że placówka będzie służyć pomocą.
- Gmina swoimi działaniami obejmuje również ludzi w potrzebie, to bardzo ważne - dodał wicestarosta.
Na ręce Kierownika CUM i Kierownika MGOPS w Morawicy , wicestarosta Tomasz Dulny przekazał upominki, które z pewnością przysłużą się funkcjonowaniu jednostki.
Powstanie Centrum było inicjatywą z uwagi na potrzeby społeczności lokalnej w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnością. Placówka powstała w ramach resortowego Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Samorządowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Brudzowie Funkcjonuje w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morawicy. Jego głównymi celami są umożliwienie warunków do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania mieszkańców oraz poprawa jakości życia i włączenie ich w społeczność lokalną. Centrum zapewnia opiekę i pomoc adekwatną do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia.
Mieszkańcy Centrum będą mieli dostęp do usług opiekuńczych i wyżywieniowych. Ponadto będą mogli uczestniczyć w terapiach ruchowych, treningach multimedialnych, kulinarnych oraz zajęciach ogrodniczo-zielarskich. Centrum oferuje również wsparcie psychologiczne oraz treningi umiejętności społecznych.
Nowopowstały budynek przystosowany podzielony jest na trzy strefy. Dwie strefy mieszkalne, składające się z 20 jednoosobowych pokojów z łazienkami oraz wspólnymi kuchniami do przygotowywania samodzielnych posiłków oraz strefy dziennej, na którą składają się sale integracyjne, sala do rehabilitacji, pralnia, jadalnia, toalety i inne pomieszczenia niezbędne do realizacji zadań Centrum. Na zewnątrz znajduję się również strefa relaksu z ławeczkami i stolikami.