Urząd przyjazny rodzinie

14 Czerwca 2018

 

Radosną obecnością dzieci w naszym urzędzie zainaugurowaliśmy działanie Przestrzeni Otwartej Rodzicom. Od dziś na parterze starostwa został przygotowany specjalny pokój dla rodzin, w którym np. matki będą mogły nakarmić maluchy, przewinąć, czy po prostu spotkać się z innymi rodzicami i wymienić doświadczeniami. Będzie on dostępny w godzinach pracy urzędu: od 7.15 do 15.15.

Pokój znajduje się przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach - na parterze naszego urzędu. Rodzice mogą nakarmić maluchy, przewinąć czy po prostu spotkać się z innymi rodzicami i wymienić doświadczeniami. Bedzie on dostępny w godzinach pracy urzędu: od 7.15 do 15.15. W pokoju znajdą się niezbędne udogodnienia dla rodzin z dziećmi. W tej przestrzeni, którą na stałe udostępni Starostwo Powiatowe w Kielcach rodzice będą mogli skorzystać z cyklicznych, bezpłatnych porad wielu specjalistów, którzy doradzą we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka i nie tylko. 

 – Stworzyliśmy przestrzeń, która ma służyć rodzinom. Chcemy być urzędem otwartym oraz przyjaznym dla całych rodzin, nie tyko dla naszych klientów – mówił starosta kielecki Michał Godowski. Starosta podkreślił, że w urzędzie od dłuższego czasu funkcjonowała przestrzeń dla rodziców, ale w tej chwili istniała potrzeba ulepszenia jej o dodatkowe możliwości.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach – Anna Florczyk – Bielna podkreśliła, iż inicjatywa otwarcia pokoju spotkała się z dużym uznaniem pracowników urzędu, którzy sami zagospodarowali i dostosowali pomieszczenie dla rodzin, z którego będą korzystać także nasze rodziny zastępcze.

Podczas otwarcia pokoju był obecny członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, który przekazał staroście znak identyfikacyjny akcji, którym zostanie oznaczony budynek urzędu. - Otwierając dzisiaj pokój, przestrzeń dla rodzin, pokazujemy, że ta nowoczesna administracja samorządowa uwrażliwia się, ewaluuje, a zmieniając się - łamie wszelkie stereotypy o pracy urzędu - mówił Piotr Żołądek, który wraz z Dariuszem Detką, dyrektorem Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach uczestniczyli w otwarciu pomieszczenia.

Warto wspomnieć, iż to drugi urząd w województwie świętokrzyskim, który zdecydował się na udostępnienie pokoju dla rodzin. POR funkcjnuje w Urzędzie Marszałkowski. Współorganizatorem dzisiejszego wydarzenia było Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej Kalejdoskop, Przedsiębiorstwo Geologiczne Sp z o.o. w Kielcach oraz facebookowa grupa „Mama w mieście Kielce”. Obecnie w Kielcach znajduje się 5 punktów POR-a w: klubokawiarni familijnej „Inna Bajka”, cukierni „AleBabeczka”, w „Pozdrowienia Bistro”, Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach oraz w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

Dla pierwszych 20 gości przygotowano upominki, niespodzianki, które zapewnił: Urząd Marszałkowski w Kielcach oraz Starostwo Powiatowe w Kiecach.

Pokój dla rodzin będzie dostępny w godzinach pracy urzędu: od 7.15 do 15.15.

 I już podczas otwarcia pokoju można było skorzystać z bezpłatnych porad: logopedy, pedagoga, psychologa, psychoterapeuty, nauczyciela wychowania fizycznego. Jka np. pedagoga, terapeutki, mediatora rodzinnego, doradcy zawodowego z 16-letnim stażem - Edyty Domagały, która specjalizuje się w pedagogice wczesnoszkolnej i terapii uczniów z Autyzmem i zespołem Aspergera. Towarzyszy osobom doświadczającym szeroko pojętego kryzysu. Współpracuje z wieloma instytucjami, w tym z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

W czwartek była z nami Joanna Bień, nauczyciel wychowania fizycznego z dwudziestodwuletnim stażem pracy z dziećmi i młodzieżą. Specjalizuje się w zagadnieniach wspierania rozwoju psychofizycznego dzieci. Na dzisiejsze otwarcie zaprosiliśmy kolejnego eksperta – logopedę Annę Błońską, która prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zajmuje się kompleksową diagnozą i terapią zaburzeń mowy oraz wad wymowy.

Rodzice mogli też porozmawiać z psychologiem - Lidią Świebodą-Toborek- psycholog. Pani Lidia będzie świadczyć pomoc psychologiczną dla rodzin oraz osób indywidualnych z zakresu: poradnictwo i wsparcie psychologiczne w sprawach rodzinnych i wychowawczych; pomoc psychologiczna dla osób przeżywających kryzysy życiowe, trudności przystosowawcze, lub borykającymi się z innymi trudnościami wynikającymi z aktualnej sytuacji życiowej czy diagnoza pojawiających się trudności w funkcjonowaniu dzieci i młodzieży.

Wspólne gry, układanki, zgadywanki zaprezentowała Renata Miśkiewicz, pedagog, uzdolniona plastycznie. Pokazała rodzicom ciekawe sposoby na wspólne spędzanie czasu z dziećmi.  Wnaszym urzędzie będzie prowadziła zajęcia plastyczne "Co można robić z dzieckiem czekając w urzędzie" z wykorzystaniem technik np. origami. Pani Renata doradzi jak dobierać zabawy dla dziecka, aby wspomagały jego rozwój. - Poprzez odpowiedni dobór zabaw już we wczesnym wieku dziecka można odkryć jego zainteresowania, a potem je pielęgnować – mówi Renata Miśkiewicz.

Rodzice nie ukrywali radości z nowej inicjatywy. -  Tego typu inicjatywy sa bardzo przyjazne i potrzebne dla rodziców - mówili rodzice.

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów