Uroczyste podpisanie umów na projekty edukacyjne

24 Maja 2018
 

Starosta kielecki Michał Godowski oraz wicestarosta kielecki Zenon Janus uroczyście podpisali dziś umowę pn.„ Innowacyjny model kształcenia – droga do sukcesu zawodowego w powiecie kieleckim”, dzięki której w szkołach powiatowych będziemy uczyć praktycznej nauki zawodu we współpracy z liczącymi się firmami i przedsiębiorstwami.

- Aby uatrakcyjnić ofertę oświatową szkół powiatu kieleckiego, pozyskujemy z zewnętrznych źródeł finasowania dotacje i granty na rozwój zaplecza merytorycznego oraz poszerzenie i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej naszych placówek. Cieszymy się, że przygotowany przez pracowników Starostwa Powiatowego projekt został pozytywnie oceniony – powiedział starosta kielecki, Michał Godowski. - Projekt umożliwia 98 uczniom z trzech szkół powiatu kieleckiego – w Łopusznie, Chęcinach i Chmielniku szansę na kształcenie praktyczne i zdobywanie doświadczeń u 11 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w różnego rodzaju branżach.

Głównym celem projektu, który będzie realizowany w okresie od 1 czerwca 2018 roku do końca czerwca 2020 jest podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego. W praktyce oznacza to, że 40 procent godzin kształcenia praktycznego będzie się odbywała w przedsiębiorstwach.

- Do udziału w projekcie zaprosiliśmy 11 najbardziej liczących się przedsiębiorców czy firm z branż takich jak hotelarstwo, gastronomia, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik i mechatronik – dodał wicestarosta Zenon Janus. - Nasza oferta edukacyjna jest atrakcyjna dla uczniów poprzez dostęp do branż: mechanicznej, turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej i  przemysłu piekarniczego. Oferujemy bardzo różnorodny warsztat i szerokie możliwości wyboru spośród uznanych i działających od wielu lat na naszym rynku przedsiębiorstw, sprawdzonych partnerów.

Listy intencyjne powiat kielecki podpisał z następującymi firmami: „Defro” sp. z o.o., „Tawol” , PUH MBajek, C.Bajek, D.Piegza, Hotel „Tęczowy Młyn”, Hotel „Uroczysko”, Best Western Grand Hotel, Binkowski Hotel, Solo Holding sp. z o.o., PZM Kielce, Autoryzowany Dealer Kia –Auto Patecki, PP-UH CAR-BUD Hanna Juszczak, Przedsiębiorstwem Produkcyjno- Usługowo- Handlowe „AUTODIAG” 

Projekt pn.„ Innowacyjny model kształcenia – droga do sukcesu zawodowego w powiecie kieleckim” w ramach projektu „Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe”, realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Kwota dofinansowania to 2 mln 629 tys. zł.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podpisują cumowy powiedział: - Dziś  podpisujemy bardzo ważne dla regionu porozumienia o realizacji jednego z najciekawszych projektów pn. „Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe”, który wspiera szkolnictwo zawodowe – zaznaczył Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. - Celem projektu jest podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego przy wykorzystaniu co najmniej 5 modeli implementacji kształcenia praktycznego w miejscu pracy i przygotowaniu modelu do wdrożenia wypracowanej koncepcji w Polsce, również w oparciu o doświadczenia partnera zagranicznego. Liderem projektu jest  Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Departament Polityki Regionalnej, Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy, partnerem międzynarodowym – Instytut Szkolenia Zawodowego – Berufsförderungsinstitut Burgenland (BFI) w Oberwart (Austria).

– Dziś podpisujemy umowy na siedem konsorcjów – siedem projektów praktycznej nauki zawodu, wspólnie łączymy siły jako: administracja publiczna, samorząd wojewódzki i powiatowy, organizacje wspierające i zrzeszające pracodawców, centra kształcenia praktycznego i ustawicznego oraz organizacje pozarządowe – mówił  Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWŚ. – Dwa lata zajęły nam rozmowy z Komisją Europejską, żeby otrzymać ten pilotaż, obecnie jedyny taki w Unii Europejskiej. W ramach projektu minimum 40 procent godzin nauki  zostanie przeniesione ze szkół do pracodawców.  To jest bardzo odpowiedzialny proces, bo pracodawcy stają się nauczycielami, a uczniowie będą się uczyć w innym systemie. Chcemy, by można było powiedzieć, że Świętokrzyskie ma dobre kadry dla gospodarki i ma atuty – podkreślił dyrektor Orawiec.

 Do Oddziału Innowacji i Transferu Wiedzy Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu  Marszałkowskiego  Województwa Świętokrzyskiego wpłynęło 8 specyfikacji innowacji, podlegających ocenie warunków formalnych, z których 7 zostało pozytywnie ocenionych. Grantobiorców podzielono na 3 grupy, w zależności od charakteru działalności, jak również w celu wyłonienia jak najbardziej zróżnicowanych modeli kształcenia. Pierwszą grupą są szkoły i jednostki samorządu terytorialnego, drugą – centra kształcenia praktycznego, centra kształcenia zawodowego i ustawicznego, a trzecią – organizacje pracodawców, agencje/centra przedsiębiorczości, instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe. W realizację projektu zaangażowanych zostało 17 szkół, a wsparciem objętych będzie 390 uczniów. Innowacyjne modele na kwotę 8 904 684 zł wdrażane będą w 50 przedsiębiorstwach.

 - Silny sektor szkolnictwa zawodowego bardzo mocno zanurzony jest w dobrych relacjach z pracodawcami i może być jednym z najistotniejszym czynników przeciwdziałających depopulacji. Świętokrzyskie zmaga się z problemem migracji, głównie za pracą. Myślę, że jakość szkolnictwa zawodowego i edukacji wyższej, dobry klimat dla rodziny, mogą być odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoi dziś województwo – podkreślił marszałek Adam Jarubas.

 Odpowiadając na potrzeby rynku pracy powiatowe szkoły w rozpoczynającym się roku szkolnym 2018/2019 przygotowały szeroką ofertę. W naszych szkołach można liczyć na wsparcie profesjonalnej kadry pedagogicznej oraz naukę w nowoczesnych pracowniach.

 - Od nowego roku szkolnego przygotowaliśmy kilka ciekawych kierunków kształcenia. Zapewniamy młodzieży udział w zagranicznych stażach zawodowych, uczestnictwo w dodatkowych zajęciach umożliwiających lepsze przygotowanie do egzaminów maturalnych oraz zawodowych oraz kwalifikacyjne kursy zawodowe umożliwiające zdobycie dodatkowych kwalifikacji, również przez osoby dorosłe – dodaje Zenon Janus, wicestarosta kielecki.

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów