Upamiętnimy Żołnierzy Wyklętych

28 Lutego 2020
fot.: wikimedia.org

W najbliższą niedzielę, 1 marca, będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w regionie odbędzie się wiele wydarzeń.

Główne uroczystości odbędą się w Kielcach. Obchody upamiętniające żołnierzy niepodległościowego podziemia rozpoczną się o godz. 10.00 zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów na cmentarzu Piaski, przed pomnikiem poświęconym żołnierzom AK, NSZ oraz Zrzeszenia WiN, zamordowanych w miejscowym więzieniu. O godz. 16 w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpocznie się msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie delegacje złożą kwiaty przed ścianą straceń w dawnym więzieniu kieleckim przy ul. Zamkowej, a o godz. 17.30 rozpoczną się uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego.                          

Obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie towarzyszyć wiele inicjatyw:

2 marca 2020 r. - godz. 11.00, Kieleckie Centrum Kultury – rozstrzygnięcie VII Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Niezłomni. Pamięci zapomnianym bohaterom naszego regionu” oraz koncert grupy Lustro – „Gloria Victis”. Organizatorzy: III LO z oddziałami integracyjnymi im. C.K. Norwida w Kielcach, Wzgórze Zamkowe – OMPiO w Kielcach, Delegatura IPN w Kielcach;

2 marca 2020 r. - w godzinach od 9.00 do 13.00 przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego odbędzie się akcja zbiórki krwi;

Marzec 2020 r. – prezentacja wystawy plenerowej „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem”, Skwer im. Stefana Żeromskiego w Kielcach;

Marzec 2020 r. – prezentacja wystawy „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”, Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN, Kielce, ul. Warszawska 5;

Marzec 2020 r. – prezentacja wystawy „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45-1956”, Staszowski Ośrodek Kultury, ul. Parkowa 6;

5 marca 2020 r. – „Długie trwanie Polski Podziemnej” – „Kuryer Kielecki” (dodatek specjalny do „Echa Dnia”);

5 marca 2020 r. - godz. 18.00, ratusz w Sandomierzu – wykład dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego „Podziemie niepodległościowe w woj. kieleckim w latach 1945-1950. Struktury, dowódcy, działalność, w ramach Sandomierskich Spotkań Naukowych organizowanych przez Towarzystwo Naukowe Sandomierskie.

 Pamięć wyklętych bohaterów uczczą też mieszkańcy gmin w powiecie kieleckim.

Bieliny

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bielinach odbędą się 28 lutego VII Turniej w Piłce Nożnej dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. W niedzielę, 1 marca o godz. 12.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach odprawiona zostanie msza święta za wszystkich, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, szczególnie za żołnierzy drugiej konspiracji niepodległościowej.

Chęciny

1 marca o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie zaplanowano program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach. O godz. 13.30 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty i zapalą znicze przed tablicą pamiątkową przy Placu 2 Czerwca oraz przed pomnikiem (ul. Małogoska).

Chmielnik

Gminne obchody rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w kościele parafialnym w Chmielniku. Po nabożeństwie na placu Kościelnym przed Murem Polskich Patriotów złożone zostaną wieńce oraz zapalone znicze.

Strawczyn

W ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbędzie się Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. O godzinie 15.30 w sali Samorządowego Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie, po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego rozpocznie się przegląd.

 Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”.

Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji