Upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej
20 Kwietnia 2017Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę zbrodni katyńskiej odbyły się 20 kwietnia u stóp Świętego Krzyża. W patriotycznych obchodach uczestniczył starosta kielecki Michał Godowski.
Obchody, które zainicjowało Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”, rozpoczęły się od złożenia wiązanek i zapalenia zniczy przed Pomnikiem Trzech Krzyży w Hucie Szklanej. W uroczystości wzięli udział leśnicy, mieszkańcy i uczniowie. Wydarzeniu towarzyszył śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Echa Łysicy.
Pomnik Trzech Krzyży w Hucie Szklanej symbolizuje 22 tysiące polskich ofiar: oficerów, naukowców i polityków, którzy wiosną 1940 roku zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Powstał w 1999 roku z inicjatywy kapelana rodzin katyńskich, księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego i dzięki składkom leśników z całej Polski.
Oto wideo relacja z uroczystości w Hucie Szklanej.
Katyń był jedną z największych zbrodni II wojny światowej. Stalin chciał wziąć odwet za porażkę Związku Radzieckiego w wojnie 1920 r. i wymordować elitę intelektualną naszego narodu, tak by nie mógł się on już odrodzić. Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 r. wzięto do niewoli około 22 tys. polskich obywateli - oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, intelektualistów, artystów i księży. Przetrzymywano ich w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach ukraińskich i białoruskich. 5 marca 1940 r. w Moskwie wydano rozkaz zamordowania polskich jeńców. Zabijano ich strzałem w tył głowy, egzekucje odbywały się na terenie całego Związku Radzieckiego, do największych doszło w Katyniu i Smoleńsku ( gdzie zginęli jeńcy z Kozielska) oraz Charkowie (gdzie zamordowano Polaków więzionych w Starobielsku). Mogiły naszych rodaków znajdują się także w Miednoje, Bykowni, Kuropatach. Wszyscy zginęli zakopani w masowych dołach.
Cmentarzysko w lesie katyńskim zostało odkryte przez Niemców w 1943 r., kilkanaście dni później zostały zerwane stosunki dyplomatyczne między ZSRR a rządem londyńskim. Władze sowieckie przez całe lata nie chciały przyznać się do zbrodni katyńskiej, obarczając nią hitlerowskie Niemcy. Dopiero w 1990 r. strona rosyjska przekazała rządowi polskiemu teczki katyńskie i oficjalnie przyznała, że za ten okrutny mord odpowiedzialne jest NKWD.