Upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej
10 Kwietnia 2018Z okazji 78. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbył się V Kielecki Marsz Katyński. Uczestniczył w nim Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Licznie zgromadzeni uczestnicy marszu wyruszyli z ulicy Sienkiewicza w Kielcach, a następnie przeszli ulicami Duża, Jana Pawła II, Ściegiennego, Sołtysiaka „Barabasza”. Pierwszym miejscem postoju był Cmentarz Partyzancki, gdzie przed Pomnikiem Katyńskim złożono kwiaty i zapalono znicze. Uczestnicy marszu usłyszeli historię tego miejsca i powstania pomnika, który został odsłonięty w 1990 roku. Ufundowały go środowiska kombatanckie żołnierzy Armii Krajowej. Wcześniej na kieleckim Cmentarzu Partyzanckim pojawiały się krzyże z napisem „Katyń”. Niestety były one usuwane przez ówczesne komunistyczne władze.
Finał marszu odbył się na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia. Tam odbyło się podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu narodowego.
- Musimy pamiętać, że 22 tysiące polskich obywateli zamordowano bez wyroków sądów i procesu, odebrano im wszelkie prawa przypisane każdemu człowiekowi. To był krzyk rozpaczy wobec tego, co człowiek jest w stanie zrobić drugiemu człowiekowi. Symbolem tej zbrodni stał się Katyń. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej oraz końcu sojuszu Berlina i Moskwy Niemcy, wkraczając na tereny Związku Sowieckiego, odkryli masowe groby w katyńskim lesie – mówiła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, która przypomniała historie Zbrodni Katyńskiej.
Na zakończenie przed pomnikiem „Sen” delegacje władz wojewódzkich i samorządowych złożyły kwiaty. Powiat kielecki reprezentował Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.