Uczeń z Nowej Słupi wojewódzkim mistrzem wiedzy o Powstaniu Styczniowym

15 Marca 2024

W Zespole Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach odbył się finał wojewódzkiego konkursu „Gloria Victis. Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie”. Gloria Victis

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta kielecki Mirosław Gębski, a starostwo ufundowało nagrody rzeczowe dla laureatów.

Na gali ogłoszenia wyników i rozdania nagród obecny był Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach, który w swojej wypowiedzi podkreślał ważność pielęgnowania wartości patriotycznych i pamięci o naszej historii. Skierował słowa uznania do wszystkich uczestników konkursu, a na ręce dyrektora szkoły Tomasza Kozieła złożył gratulacje dla organizatorów.

Konkurs skierowany był dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego. W pierwszym etapie wzięło udział 67 uczestników. Do drugiego dostało się aż 39 osób. Pierwszy etap to test składający się z 15 pytań, na który uczestnicy mieli jedynie 30 min. W drugim etapie test składał się z 30 pytań, a uczniowie mieli 45 min na jego rozwiązanie. Laureaci drugiego etapu udali się do pobliskiego kina na projekcję filmu „Powstaniec 1863”.

Do konkursu przystąpić mógł każdy uczeń. Warunkiem było zapoznanie się z informacjami o Powstaniu Styczniowym. Organizatorzy konkursu przedstawili uczestnikom literaturę przedmiotu, a OMPiO w styczniu zorganizował dla wszystkich warsztaty.

Galę laureatów poprowadzili uczniowie technikum Dominika Surma przewodnicząca szkoły i Bartłomiej Saletra wiceprzewodniczący.

Najlepszymi w konkursie „Gloria Victis. Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie” okazali się:

III miejsce - Klaudia Podsiebierska - uczennica Szkoły Podstawowej Mroczkowie

II miejsce - Marcelina Karsznia - uczennica Szkoły Podstawowej w Bliżynie

I miejsce - Ksawery Pawlik - uczeń Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi

Ksawery w drugim etapie konkursu zdobył aż 94%. Udzielił on 33 poprawnych odpowiedzi na 35 pytań dotyczących powstania styczniowego na kielecczyźnie. Uczniów oceniała kapituła konkursowa w składzie: Ewa Działowska, Małgorzata Ślusarczyk oraz Jarosław Rokosz.

Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody książkowe.

Organizatorami konkursu byli Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Zespół Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach.

do góry
Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów