Uczcili pamięć bohaterów

17 Lutego 2014

 

Uroczystości z okazji 72 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową odbyły się w Bodzentynie.

W obchodach 72 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową uczestniczyli Zdzisław Wrzałka - starosta kielecki, Zenon Janus - wicestarosta kielecki, Bogdan Gierada – członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Józef Szczepańczyk – Przewodniczący Rady Powiatu, radny powiatowy Andrzej Michalski oraz władze samorządowe Bodzentyna, członkowie Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także poczty sztandarowe. Gościem powiatu był Piotr Żołądek - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie.

- Armia Krajowa podjęła trud walki o wolną i niepodległą Polskę. Patrząc na pokolenie sprzed 70 – 80 lat, możemy zrozumieć czym jest życie ideałami, co znaczy bohaterski i obywatelski etos. Jak ważny w życiu jest honor i umiłowanie Ojczyzny. Żołnierze AK do końca bronili naszej wolności i polskości. Była to najliczniejsza armia podziemna podbitej Europy – powiedział ksiądz Leszek Sikorski, proboszcz bodzentyńskiej parafii.

Specjalny program edukacyjno – historyczny, wzbogacony pokazem multimedialnym przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie. Kombatanci ze wzruszeniem i skupieniem oglądali pokaz. Przypominali sobie wydarzenia bliskie ich sercom. Zenon Markiewicz, przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał, że obok AK były także inne organizacje, w tym „Żołnierze Wyklęci” i im poświęcił swoje przemówienie.

Starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka podziękował kombatantom za przybycie i uczniom szkoły za ich zaangażowanie w organizację uroczystości.

- Dzisiejsze uroczystości są niezwykle ważne – stwierdził starosta. – By pamięć o AK i jej żołnierzach przetrwała, musimy przekazywać historię młodym pokoleniom. Był taki okres w dziejach Polski, kiedy starano się tę pamięć zamazać. Dzisiaj, w wolnej Polsce możemy dowiedzieć się prawdy, prawdy którą na nowo odkrywa Instytut Pamięci Narodowej.

Starosta odniósł się również do kombatantów. – Kombatanci swoją pracą i działaniem pokazują młodym ludziom czym jest patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny - mówił starosta.

Józef Szczepańczyk powiedział, że w takich chwilach, warto zadać sobie pytanie, o to jak wygląda współczesny patriotyzm. – Czy my, którzy należymy do pokolenia, które nie pamięta wojny i nie było wstawione na straszny egzamin, bylibyśmy zdolni do tego, do czego byli zdolni żołnierze formacji Polskiego Państwa Podziemnego? Nauczyciele historii mają ważną misję - mają uczyć młodych prawdziwej historii naszego narodu. Jak mówił błogosławiony papież Jan Paweł II,  narody, które tracą pamięć, są narodami bez przyszłości. Nie stać nas na to – skomentował przewodniczący.

W trakcie uroczystości, o losach AK na naszym terenie opowiedział dr Tomasz Domański, historyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Po mszy świętej zebrani udali się pod tablicę pamiątkową, by tam oddać hołd bohaterom, złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Organizatorami uroczystości byli: Starosta kielecki, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie.

Agnieszka Madetko

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów