Tysiące osób na Jarmarku Świętokrzyskim

17 Maja 2015

W fascynującą podróż do świata regionalnej muzyki, tańca, śpiewu i rękodzieła wprowadzili nas artyści ziemi kieleckiej podczas wyjątkowego, Jubileuszowego X Jarmarku Świętokrzyskiego.

Po raz dziesiąty spotkaliśmy się na Jarmarku Świętokrzyskim na Świętym Krzyżu. Był to dzień pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Również pogoda sprzyjała odwiedzeniu Świętego Krzyża – jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Tegoroczny jarmark po raz pierwszy w swojej nowożytnej historii odbywał się na błoniach. Rozpoczął się niezwykle wzniośle i uroczyście – przejściem procesji z relikwiami Krzyża Świętego do ołtarza polowego. Procesja została poprowadzona przez Papamobile, pojazd, którym  bł. Ojciec Święty Jan Paweł II odbywał pielgrzymki po Polsce. Pieśnią „Pod Twoją Obronę” w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej ze Strawczyna rozpoczęto Mszę Świętą, której oprawę muzyczną zapewnił także chór Sabbaton z Bielin oraz Con Pasione z Zagnańska

Niezwykle poruszającą homilię wygłosił  o. Dariusz Malajka OMI, rektor Bazyliki na Świętym Krzyżu, który apelował o otwarcie się na bliźniego: - By nie zamykać się w sobie, w swoich problemach, pomysłach, zainteresowaniach, ale wyjść naprzeciw tym, którzy żyją na peryferiach – jak mówi papież Franciszek –  i potrzebują uwagi, zrozumienia, pomocy.  Aby im nieść serdeczną bliskość Boga, poprzez gesty wrażliwości i szczerej miłości – zwrócił się do zebranych - Tu na Świętym Krzyżu w najstarszym polskim sanktuarium, gdzie jesteśmy bliżej nieba i gdzie od wieków przybywają pątnicy z bliska i z daleka, z kraju i z zagranicy – prośmy o dar pokory dla siebie nawzajem, ukryjmy się w sercu Jezusa, zanurzmy w Jego Miłosierdziu i sakramentalnym życiu. Spoglądajmy w Niebo i zróbmy wszystko by być w rękach Boga.  

                                                      Dwie sceny, dwa żywioły

W imieniu Zarządu Powiatu w Kielcach powitał gości i zaprosił do wspólnej zabawy gospodarz wydarzenia – starosta kielecki Michał Godowski.

- Po raz dziesiąty samorząd powiatu kieleckiego postanowił przybliżyć swoim mieszkańcom wartości, które niesie ze sobą Jarmark Świętokrzyski: dobro, kulturę i tradycję ziemi świętokrzyskiej. Dzisiaj po raz pierwszy dziewiętnaście gmin powiatu kieleckiego współorganizuje jarmark, tworząc piękną wspólnotę samorządową. Przy tej okazji chciałbym podziękować ojcu superiorowi Klasztoru Oblatów na Świętym Krzyżu, Zygfrydowi Wiesze. Nie byłoby jarmarku także bez pomocy  samorządu województwa świętokrzyskiego, który jak co roku wspiera organizację tego przedsięwzięcia.

Starosta powitał również współorganizatorów tegorocznego jarmarku Andrzeja Gąsiora, wójta gminy Nowa Słupia oraz Sławomira Kopacza, wójta gminy Bieliny oraz pozostałych wójtów, burmistrzów i samorządowców, a także wszystkich wykonawców i artystów.

- Cieszę się, że Jarmark Świętokrzyski przybrał otwartą formułę, w której do współpracy zaproszono wszystkie samorządy gmin powiatu kieleckiego. Warto dodać, że powiat jest bardzo ważnym ogniwem samorządu  – powiedział Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Sławomir Kopacz podziękował samorządowi powiatu kieleckiego, za to, że pokazuje Święty Krzyż jako symbol naszego województwa. - Jarmark Świętokrzyski to wyjątkowe wydarzenie – powiedział wójt Bielin. – Dzięki nowej formule pokazujemy wszystkie gminy powiatu kieleckiego, co jest bardzo ważne, bo razem chcemy tworzyć rozwój naszego powiatu. Wójt Nowej Słupi Andrzej Gąsior dodał, że jarmark promuje całe województwo świętokrzyskie.

Goście Jarmarku świetnie bawili się dzięki bogatej ofercie artystycznej przygotowanej przez wykonawców z powiatu kieleckiego. Po raz pierwszy artyści prezentowali się na dwóch scenach – głównej oraz tzw. zielonej, przeznaczonej dla zespołów i kapel ludowych, które występowały bez elektronicznego nagłośnienia - tak, jak to bywało dawniej, aby oddać koloryt ludowego muzykowania. W tym roku na scenach zaprezentowała się rekordowa liczba artystów – blisko 700.

Wiele się działo poza scenami. Nawiązaniem do tradycyjnych średniowiecznych jarmarków były konkursy sprawności rycerskich, pokazy kowalstwa artystycznego i wykonywania zbroi rycerskich oraz specjalny tradycyjny pokaz zakupu konia wraz ze zwyczajami dobijania targu czy „litkupu”. Uczestnicy Jarmarku mogli także skosztować przepysznych, regionalnych potraw, wyrobów naturalnych czy „Polewki Oblata” oraz innego zakonnego jadła i napitku od gospodarzy klasztoru na Świętym Krzyżu. Po błoniach przechadzał się Regiment Piechoty Najemnej, damy, rycerze, którzy przenieśli gości Jarmarku w średniowiecze.

                                                      Nie mieli sobie równych

Sporo emocji wywołał I Turniej Wójtów i Burmistrzów Powiatu Kieleckiego. Królem „rzutu” okazał się Sebastian Nowaczkiwicz, wójt gminy Sitkówka – Nowiny, drugie miejsce zajął Tomasz Lato z gminy Masłów, zaś trzecie wójt Bielin – Sławomir Kopacz, który znalazł się na podium dzięki zwycięskiej dogrywce z burmistrzem Chęcin – Robertem Jaworskim i wójtem Zagnańska Szczepanem Skorupskim.  

Odbył się konkurs "na luzie" o Parku Narodowym - "Wiem co w Parku piszczy", była bitwa chórów w konwencji satyrycznej, pojedynek solistów "Na głosy". Mistrz Polski - Zespół Rewanż zaprezentował tytułowe przedstawienie „Wehikuł czasu”. Był to nie tylko pokaz tańca czy układu choreograficznego, ale też produkcja z fantastyczną fabułą i elementami wykraczającymi poza taniec – pięknymi kostiumami, elementami scenicznymi. Na zakończenie zagrał - Zespół Chmielnikers oraz Arianie.

                                                    Pierogi i kapustą zachwycały

Stoisko Powiatu Kieleckiego promowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Szewczanki" z terenu gminy Sitkówka-Nowiny, które oferowały przepyszne pierogi z kapustą czy grzybami, pierogi z mięsem i kapustą. Wielkim powodzeniem cieszył się groch z kapustą. - Wszystkie panie z koła lepiły pierogi, a groch z kapustą robiłam osobiście dwie godziny wcześniej, by był smaczniejszy. Metoda ta sama od lat, ma być dobrze i na bogato - powiedziała Anna Szymonek z Szewczanek. I tak było, bo to danie cieszyło się ogromnym powodzeniem.

Podczas Jarmarku każdy mógł podziwiać także piękne rękodzieło, stworzone przez lokalnych twórców. Nie mogło zabraknąć również atrakcji dla najmłodszych. X Jarmark Świętokrzyski zapisał się w historii jako znakomite święto zabawy i kultury powiatu kieleckiego.

Na jarmarku obecni byli: wicestarosta kielecki Zenon Janus i członek Zarządu Powiatu w Kielcach - Bogdan Gierada. Jarmark odwiedzili radni powiatowi: wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryszard Barwinek, Marek Partyka, Danuta Żebrowska i Mirosław Gębski. Imprezę swoją obecnością uświetnili: wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, komendant Miejski Policji w Kielcach, Artur Bielecki.

 


 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji