Tym, o których historia milczała
1 Marca 2012Poszli w niepamięć, nazywano ich faszystami i bandytami. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie odbyły się powiatowe uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ten sposób społeczność powiatu kieleckiego oddała hołd tym, których komunistyczna propaganda nazywała bandytami, odbierając im wszelką cześć.
Organizatorami uroczystości byli - Starosta Kielecki, Instytut Pamięci Narodowej - Delegatura w Kielcach i Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie.- Pragniemy upamiętnić dążenia dziesiątek tysięcy żołnierzy walczących o po 1945 r. o wolną Polskę, którzy wykazali się męstwem, odwagą i patriotyzmem. Niektórzy z nich za swe działania zapłacili najwyższą cenę ? życie ? mówił starosta Zdzisław Wrzałka. W uroczystościach uczestniczyli także - przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Józef Szczepańczyk, radny Dariusz Skiba, samorządowcy z gmin powiatu kieleckiego, kombatanci i młodzież.
Uroczystości w Bodzentynie, którym przyświecało hasło "Diament odnaleziony w popiele", rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych, po której otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej oraz wysłuchano wykładu Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego z kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej na temat "Podziemie niepodległościowe w regionie świętokrzyskim".
- Poprzez wystawę chcemy pokazać symbolicznie to co się działo na naszym terenie. Z jednej strony mamy żołnierzy podziemia, a z drugiej funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach - tłumaczył dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki.
Obecni kombatanci nie kryli wzruszenia. - To co się działo po 1945 roku i jak byli traktowani żołnierze NSZ i AK trudno jest opisać. Cieszę się, że w końcu możemy uczcić ich pamięć - mówił Zenon Markiewicz ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Na koniec odbył się specjalny program artystyczny, który przygotowali uczniowie szkoły w Bodzentynie.
Po południu w Kielcach odbyły się wojewódzkie uroczystości upamiętniające Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach otwarta została wystawa "Proces krakowski. Działacze WiN i PSL przed sądem komunistycznym", następnie zebrani przemarszerowali pod pomnik Armii Krajowej. Pokaz filmów na małej sceniei Kieleckiego Centrum Kultury w Kielcach zakończył obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy w latach 1944 -1963 walczyli przeciw sowietyzacji Polski. Mówi się, że byli oni zabijani dwa razy ? najpierw w czasie bitwy, a następnie zabijano pamięć o nich. Data, wybrana na obchody święta, nie jest przypadkowa - pierwszy dzień marca ma szczególną symbolikę - tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony na mocy ustawy z 3 lutego 2011 roku. W tym roku obchodzony jest po raz drugi.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony na mocy ustawy z 3 lutego 2011 roku. W tym roku obchodzony jest po raz drugi.