Trzy miliony drzewek wyhodują leśnicy w szkółce w Sukowie

22 Kwietnia 2021

W Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie leśnicy rozpoczęli siewy drzew. Sadzonki w szkółce w Sukowie

W większości nadleśnictw trwają już odnowienia lasów, czyli sadzenie drzewek w miejscach, w których zgodnie z planem zostały one wycięte. Sadzonki nowych drzew zostały wcześniej wyhodowane w specjalnych szkółkach należących do nadleśnictw. Jedną z takich plantacji jest prowadzona przez Nadleśnictwo Daleszyce szkółka kontenerowa w Sukowie.

- Łącznie w tym roku wyhodujemy trzy miliony sadzonek drzew, głównie takich gatunków jak dąb, buk i sosna zwyczajna. Na potrzeby lasów państwowych przeznaczone zostanie 98 procent produkcji. Ale jesienią osoby prywatne będą mogły kupić w szkółce sadzonki - mówi Paweł Kosin rzecznik prasowy Nadleśnictwa Daleszyce, który zaznacza, że nie są to drzewa ozdobne. W mniejszej liczbie w Sukowie siane są gatunki takie jak: lipa, dzikie jabłonie i grusze, modrzew, jawor czy olcha. 

Na początku kwietnia leśnicy wysiali buki. - Rozpoczęliśmy teraz sadzenie sosny. Na koniec zasiejemy dęby, które są wrażliwe na przymrozki. Same siewy potrwają około 1,5 miesiąca. Jesienią sadzonki tych drzew będą gotowe do wysadzenia. Osiągną wtedy po 20-30 centymetrów wysokości - tłumaczy rzecznik Nadleśnictwa Daleszyce.

2/3 wyhodowanych sadzonek trafi m.in. do okolicznych nadleśnictw, gdzie zostaną wysadzone do gruntu. Pozostała zaś część trafi do specjalnej chłodni, w której przeczeka zimę. - Sadzonki te wykorzystywane są do wiosennego wysadzania - dodaje leśnik.

Działająca w Sukowie kontenerowa szkółka nasienno - leśna jest jedną z najnowocześniejszych w naszym kraju. Funkcjonuje od 2017 roku. W szkółce kontenerowej nasiona drzew wysiewane są do doniczek wypełnionych mieszanką torfu oraz składników mineralnych i odżywczych. Pierwszy etap produkcji - kiełkowanie, wschody, formowanie strzałek - odbywa się w namiotach, gdzie możliwe jest zapewnienie w pełni kontrolowanych, optymalnych dla tego okresu rozwoju sadzonek warunków. - Pogoda nie ma wpływu na ich wzrost. Dzięki temu u nas dąb rośnie około sześciu miesięcy. Dla porównania w szkółce gruntowej rośnie trzy lata - tłumaczy Paweł Kosin. W czerwcu kontenery z wysianymi nasionami trafiają na otwartą przestrzeń, gdzie się uodparniają. Jesienią trafią już jako gotowy materiał szkółkarski do nadleśnictw radomskiej dyrekcji.

W szkółce wykorzystuje się najnowocześniejsze zdobycze wiedzy leśnej. Wiele procesów technologicznych jest zautomatyzowanych i sterowanych przez komputer, na przykład podlewanie, nawożenie i utrzymywanie odpowiedniego klimatu w namiotach. Szkółka posiada także przechowalnię nasion.

Trzy miliony drzewek wyhodują leśnicy w szkółce w Sukowie (1) Trzy miliony drzewek wyhodują leśnicy w szkółce w Sukowie  (1)
8

Trzy miliony drzewek wyhodują leśnicy w szkółce w Sukowie

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów