Trud, który uświęca

31 Sierpnia 2014

Chleby poświęcone i podzielone, najpiękniejszy wieniec wybrany - Dożynkom Powiatu Kieleckiego i Gminy Bieliny towarzyszyła podniosła atmosfera i piękna pogoda.

To było wspaniałe święto rolników i tych wszystkich, którzy pracują na rzecz rolnictwa. Do Bielin zjechali mieszkańcy dziewiętnastu gmin powiatu kieleckiego, by wspólnie dziękować Bogu za tegoroczne plony i po tygodniach ciężkiej pracy bawić się przy muzyce ludowej. 

Pięknie prezentował się barwny korowód dożynkowy, który wyruszył spod Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich na stadion sportowy, gdzie w samo południe rozpoczęła się msza święta. Wzięli w niej udział starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka, wicestarosta Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach - Bogdan Gierada i Jacek Barański, sekretarz powiatu - Barbara Piwnik, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Jan Cedro, radni powiatowi, samorządowcy z gmin powiatu kieleckiego, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji rolniczych. O oprawę mszy zadbali - Chór Sabbaton i Orkiestra Dęta z Bielin. 

- Trud, który towarzyszy każdemu z nas, nie jest karą, on ma człowieka uświęcać i budować - mówił w homilii  kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kielcach - ks. Andrzej Kaszycki. - Dziś powiat kielecki dziękuje Bogu za wszelkie dary, którymi obdarzył jego mieszkańców, dziękuje także za to, co wydarzyło się w ciągu minionego roku.

Najważniejszy dar dożynkowego święta - chleb został poświęcony podczas mszy świętej, a później podzielony wśród uczestników święta plonów. Z dumą wypieczone bochny nieśli starostowie tegorocznych dożynek - Elżbieta Bozowska ze wsi Porąbki w gminie Bieliny oraz Stanisław Pociejowski  z Szumska Koloni w gminie Raków.

- Chleb to symbol  dobrobytu, oby go nie zabrakło na naszych stołach - podkreślił starosta Zdzisław Wrzałka, a współgospodarz uroczystości - wójt Bielin - Sławomir Kopacz dodał: - Podzielimy go sprawiedliwie i połamiemy się z wami.

Ale nie tylko chlebem dzieliliśmy się podczas tegorocznego święta plonów - wielkim wzięciem cieszyły się także jabłka, które w wiklinowych koszach wędrowały do gości dożynek. 

Starosta  Zdzisław Wrzałka w swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za ich całoroczny trud.

- W tym roku pogoda nie służyła rolnikom, dlatego życzę im, by jak najszybciej mogli dokończyć żniwa - dodał starosta kielecki. 

Słowa uznania dla rolników popłynęły także z ust gości uroczystości - wiceminister obrony narodowej - Beaty Oczkowicz, parlamentarzystów - Krzysztofa Słonia, Marka Gosa, europosła - Bogdana Wenty i przemawiającego w imieniu samorządowców Tomasza Boguckiego - przewodniczącego Rady Miasta Kielce. Piotr Żołądek - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego przywołał wymowne słowa znakomitego pisarza Wiesława Myśliwskiego: Tyle będzie Polski, ile ziemi pod pługiem. 

Pięknym momentem było ośpiewanie wieńców przez "Makoszyńskie Przepióreczki", a potem na scenie zaprezentowały się „Echo Łysicy”, „Jodełki”, „Małe Bielinianki”,  „Chełmowianki”, „Śwarne Kakonianki”, Kapela z Kakonina, „Sami Swoi”, „Wierna Rzeka”, Kapela Bielińska. 

Rozstrzygnięto także konkursy: „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”, „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” „Najładniejsza i bezpieczna posesja gminy Bieliny” oraz wręczono  odznaczenia "Zasłużony dla rolnictwa".

Niezwykle emocjonującym momentem było ogłoszenie wyników na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.W tym roku po raz pierwszy na powiatowym święcie plonów zjawiły się delegacje ze wszystkich dziewiętnastu gmin.

- Wszystkie wieńce spełniały kryteria, a nam przyszło wybrać ten, który wyróżniał się kunsztem, elegancją, precyzją wykonania i oryginalnością - podkreśliła członkini jury - Janina Skotnicka z Muzeum Narodowego w Kielcach.

Ostatecznie jury pierwsze miejsce przyznało wieńcowi z gminy Miedziana Góra, wykonanemu przez Józefę Bucką. Warto podkreślić, że w 2011 roku dzieło pani Józefy zostało docenione przez powiatową, a później wojewódzką komisję dożynkową i ostatecznie zajęło drugie miejsce podczas prezydenckich dożynek w Spale.

- Jestem bardzo szczęśliwa - nie kryła radości pani Józefa, która zdradziła nam, że wieniec  w kształcie korony z pięknie wplecionymi kłosami zbóż, owocami i kwiatami, powstawał przez miesiąc. W tej koronkowej pracy Józefie Buckiej pomagał mąż.

- Szczególnie dumna jestem z kielicha, który ozdabia wieniec - dodała pani Józefa. Nagrodzony wieniec będzie reprezentował powiat kielecki na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich, które odbędą się 14 września w Busku Zdroju.

 Zabawa na powiatowych dożynkach trwała do późnego wieczora - do tańca zagrzewały zespoły „The Cover” i Long&Junior”, dzieciaki bawiły się na wesołym miasteczku, można było kupić wyroby regionalne, powiatowe stoisko kusiło pysznym chlebem ze smalcem i jabłkami, odbył się konkurs kulinarny "Przez żołądek do serca" oraz "Piknik wieprzowy". 

Patronat honorowy nad Dożynkami Powiatu Kieleckiego i Gminy Bieliny obięli : Bożentyna Pałka-Koruba - wojewoda świętokrzyski oraz Adam Jarubas - marszałek województwa świętokrzyskiego. 

 

Laureaci powiatowego etapu konkursu "Piękna i bezpieczna zagroda":

I miejsce - gospodarstwo Małgorzaty i Dariusza Przemyskich zam. Stara Słupia gm. Nowa Słupia,

II miejsce - gospodarstwo Jadwigi Augustyniak zam. Zaborowice gm. Mniów,

III miejsce - gospodarstwo Stanisława Śmiecha zam. Piekoszów, gm. Piekoszów.

Ponadto wyróżnione zostały następujące gospodarstwa: Henryka Łapy - zam. Łabędziów, gm. MorawicaAnety Maj - zam. Śladków Mały, gm. ChmielnikAndrzeja Krzepeckiego - zam. Bobrza, gm. Miedziana Góra Mirosława Kurpy - zam. Bolechowice, gm. Sitkówka-Nowiny, Barbary Klimek - zam. Belno, gm. Bieliny.

 

Laureaci VII Powiatowego Konkursu na Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne:

I miejsce - gospodarstwo Danuta i Stanisław Gratków,

II miejsce - gospodarstwo Agnieszki Zięby oraz Janiny i Piotra Rękasów

III miejsce - gospodarstwo Marty Drozd  i Jerzego Wawrzeńczyka 

Wyróżnienia:  Ewa Zaczek – Kucharska, Jadwiga i Marek Dulębowie,  Halina Łebek.

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów