Triduum Paschalne. Symbolika Wielkiego Tygodnia

5 Kwietnia 2023

Triduum Paschalne to w tradycji chrześcijańskiej Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota - dni poprzedzające Zmartwychwstanie. Obchody Triduum Paschalnego są niezwykle ważne dla Katolików.Triduum Paschalne

Słowo „triduum” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza„trzy dni”. Jego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Triduum Paschalne rozpoczyna się Wielkim Czwartkiem, kiedy to chrześcijanie wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowienie przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. W kościołach katedralnych odprawiana jest uroczysta msza sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Nazywana jest ona Mszą Krzyżma, ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W trakcie tej mszy odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. W tym dniu w kościołach parafialnych celebrowana jest, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas niej kapłani obmywają nogi 12 mężczyznom. To przypomina o geście Jezusa wobec dwunastu Apostołów. Jest to symbol pokornej miłości. Po mszy kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy, gdzie następnie odbywa się adoracja w ciszy. To symbol modlitwy Jezusa w ogrodzie oliwnym i wdzięczności za ustanowienie Eucharystii. Podczas adoracji wierni wspominają ostatnie chwile Jezusa przed śmiercią na krzyżu.

Kolejny dzień Triduum Paschalnego to Wielki Piątek, upamiętniający dzień śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia obowiązuje ścisły post. W kościele nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Następnie Najświętszy Sakrament przeniesiony zostaje do symbolicznego Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Grobu Pańskiego i święcenia pokarmów. W tym dniu także nie odbywa się Msza Święta. Po zmroku odbywa się natomiast liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której poświęcona zostaje woda i ogień. Uczestnicy liturgii odnawiają także przyrzeczenia chrzcielne.

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów