Tak działa służba zdrowia w powiecie kieleckim
28 Lutego 2017Podsumowaliśmy działania Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej kieleckiego starostwa w 2016 roku.
– Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej pełni nadzór nad funkcjonowaniem powiatowych jednostek służby zdrowia – mówi Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. – Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, a także realizujemy zadania z zakresu orzekania o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności.
Dobry rok dla pacjentów
– W zakresie opieki zdrowotnej i promocji zdrowia zadania były realizowane przez powiatowe samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej tj.: Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka – Szpital Specjalistyczny w Kielcach, Szpital Powiatowy w Chmielniku oraz Powiatowe Centrum Usług Medycznych w Kielcach – wylicza Stanisław Furmanek, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej. – Powiatowe jednostki służby zdrowia prowadzą działalność z zakresu lecznictwa zamkniętego oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną dla pacjentów zamieszkujących teren powiatu kieleckiego i miasta Kielce. Oba szpitale, w tym także zakład opieki długoterminowej, posiadają łącznie 231 łóżek. Liczba hospitalizowanych pacjentów na oddziałach szpitalnych to ponad 9000 rocznie.
Specjalistyczną opiekę ambulatoryjną realizują oba szpitale oraz PCUM poprzez sieć poradni specjalistycznych, które średnio rocznie udzielają łącznie blisko 100 tys. porad.
– Powiatowe placówki służby zdrowia świadczą również usługi medyczne z zakresu rehabilitacji, diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz medycyny pracy, a PCUM świadczy także podstawową opiekę zdrowotną dla ok. 13 tys. pacjentów – wylicza Bogdan Gierada. – Ponadto PCUM realizowało program pn.: „Powiat Kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności”. Program skierowany był do osób niepełnosprawnych z terenu powiatu kieleckiego oraz z miasta Kielce. Pieniądze na jego realizację pochodziły z budżetów: powiatu, miasta Kielce i gmin powiatu kieleckiego. Na realizację programu przeznacza się średnio w roku około 350 tys. zł. W 2016 roku w PCUM wykonano prawie 20 tys. zabiegów z zakresu rehabilitacji ruchowej, fizjoterapii, masażu i badania gęstości kości. Wypożyczono też bezpłatnie 254 sztuki sprzętu do rehabilitacji domowej dla 167 osób.
Z terenu trzynastu gmin powiatu kieleckiego dowieziono 177 osób niepełnosprawnych na rehabilitację do PCUM w Kielcach. W dbałości o pacjenta i jakość świadczonych usług medycznych we wszystkich jednostkach prowadzone były w 2016 roku prace remontowe i modernizacyjne oraz zakupiono wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny.
W ubiegłym roku powiatowe jednostki służby zdrowia z budżetu Powiatu Kieleckiego uzyskały wsparcie finansowe w łącznej wysokości 3 mln 732 tys. 818 zł. Największą pomoc finansową otrzymał Szpital Powiatowy w Chmielniku ze względu na trudną sytuację finansową. – Powiatowe samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej poprawnie realizują kontrakty zawarte z NFZ oraz cieszą się dużym uznaniem pacjentów. Jakość świadczonych usług potwierdzają posiadane przez jednostki certyfikaty – dodaje naczelnik Furmanek.
Rady obradowały
W ubiegłym roku odbyło się dwanaście posiedzeń rad społecznych powiatowych SP ZOZ. Rady społeczne jednostek opiniowały m.in.: plany finansowe i inwestycyjne, roczne sprawozdania z planów finansowych, zakupy sprzętu i aparatury medycznej.
W 2016 roku odbyło się pięć posiedzeń Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, na których informowano m.in. o: możliwościach pozyskiwania dotacji z budżetu Powiatu Kieleckiego na zadania z zakresu kultury, turystyki i sportu, zmianach w ustawie prawo o stowarzyszeniach. Uczestniczący w posiedzeniach Rady przedstawiciele stowarzyszeń działających na terenie Powiatu Kieleckiego wymieniali się informacjami w zakresie dobrych praktyk oraz funkcjonowania swoich stowarzyszeń.
Działania dla niepełnosprawnych
Ważną część zadań Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej realizuje Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kielcach. W 2016 roku wpłynęło 4888 wniosków w sprawie wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, 825 wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Łącznie wpłynęło 5713 wniosków – wylicza Wiesława Knez, przewodnicząca zespołu.
W ubiegłym roku Zespół wydał 4827 orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, 804 orzeczenia o niepełnosprawności. Łącznie wydano 5631 orzeczeń.
Ponadto wnioskodawcy uzyskali 1461 legitymacji osoby niepełnosprawnej powyżej 16. roku życia i 124 legitymacje osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia.
– W 2016 roku nasz Zespół wydał też łącznie 593 karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych – dodaje Wiesława Knez.