Tajemnice Leonarda

5 Września 2014

Pokazywana w Tokio, Nowym Jorku i Chicago - teraz unikalną wystawę „Świat Leonarda da Vinci” można obejrzeć w Podzamczu Chęcińskim.

W otwarciu Centrum Nauki Leonardo da Vinci uczestniczyli starosta kielecki – Zdzisław Wrzałka oraz wicestarosta Zenon Janus.

- Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne wzbogaciło się o kolejny niezwykły obiekt, Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Mieści się ono na blisko czterech tysiącach powierzchni i służyć ma przede wszystkim dzieciom i młodzież szkolnej, która poprzez ciekawe ekspozycje pozna świat nauki – powiedział Marcin Perz, dyrektor RCNT. Zaznaczył, że obiekt spokojnie może konkurować z warszawskim Centrum Nauki Kopernik, jak i innymi tego typu obiektami.

Inauguracji Centrum towarzyszyło otwarcie wystawy „Świat Leonarda da Vinci”, która do Podzamcza przyjechała prosto z włoskiego Mediolanu. Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu elementów - najciekawsze z nich to stanowisko interaktywne Kodeks Atlantycki - który odkrywa najważniejszy kodeks Leonarda. Przewracając stronice, możemy analizować interaktywne, trójwymiarowe modele ponad 50 maszyn.

- Mamy także najważniejsze zbiory projektów da Vinci, jak Kodeks o Lataniu, który przedstawia wieloletnie studia Leonarda nad lotem ptaków, które były niezbędne do skonstruowania maszyny latającej – dodał Marcin Perz.

To nie koniec ciekawostek. Ekspozycja zawiera stanowiska interaktywne ukazujące mechanicznego lwa, robota-żołnierza, wielki latawiec czy też machinę czasu, ale także reprodukcje projektów i obrazów Leonardo da Vinci, „Ostatnią wieczerzę”, a także modele mostu obrotowego czy też miasta idealnego.

- Nasze Centrum wyposażone jest w interaktywne eksponaty, jak peryskop, wir wodny, telegraf akustyczny, kołyska Newtona, czy też laserowa harfa. Każdy odwiedzający, bez względu na wiek czy też zainteresowania znajdzie dla siebie coś odpowiedniego – zapowiada Marcin Perz.

Otwarcie Centrum Nauki połączono z odbywającymi się po raz pierwszy w Polsce Międzynarodowymi Zawodami Łazików Marsjańskich – European Rover Challenge. Do tej pory to wydarzenie odbywało się w Stanach Zjednoczonych. Polskę reprezentują dwa zespoły z Politechniki Świętokrzyskiej. Podczas otwarcia przybyłej licznie publiczności zaprezentowano łazika Hyperiona, który został zbudowany przez studentów Politechniki Białostockiej. Maszyna ta zajęła pierwsze miejsce na prestiżowych zawodach w Stanach Zjednoczonych.

 - Oto na mapie powiatu kieleckiego powstało wyjątkowe miejsce, które warto i trzeba zobaczyć. A o randze tego miejsca świadczą naukowcy z najlepszych uczelni, którzy przyjechali na otwarcie Centrum - powiedział Zdzisław Wrzałka. Zaś Zenon Janus nie ukrywał, że jest pod ogromnym wrażeniem zmian, jakie się dokonały w Podzamczu. - Oto blisko Kielc mamy wspaniałe obiekty, które warto zobaczyć, jak choćby odnowiony XVII-wieczny Dworek Starostów Chęcińskich, gdzie znajduje się Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe, gmach Biobanku, niebawem otwiera się budynek dawnego spichlerza z hotelem i restauracją. Cieszymy się, że powiat ma w tym sukcesie swój udział, bowiem w 2010 roku przekazaliśmy ponad 10 hektarów pod potrzeby Centrum. Teraz miejsce to jest wizytówką naszego regionu - stwierdził Zenon Janus.

Wystawę będzie można oglądać jeszcze przez rok. Najmłodsi mogą przeprowadzać badania naukowe, poznawać fizykę, chemię, matematykę, biologię, czy historię sztuki.

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów