Sztetl zaprasza wirtualnie i szyje maseczki
23 Kwietnia 2020Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” zaprasza do wirtualnego obejrzenia wystawy „Święte dni w morzu codzienności”. Ekspozycja członków Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków stanęła na babińcu, ale z powodu zamknięcia synagogi dla odwiedzających udostępniono ją online.
Otwarcie wystawy w „Świętokrzyskim Sztetlu” towarzyszyło styczniowym obchodom XXIII Dnia Judaizmu w Polsce. Składające się na nią prace dotyczą świętowania w kulturze żydowskiej. Niestety z powodu epidemii koronawirusa ośrodek zamknięto dla zwiedzających. By jednak nie odbierać im możliwości zapoznania się z pracami warszawskich plastyków, ekspozycję zaprezentowano wirtualnie.
- Zapraszamy do obejrzenia prac online. W ten sposób staramy się utrzymać kontakt z naszymi odbiorcami. Działalność synagogi prezentujemy również w naszych mediach społecznościowych i za pośrednictwem strony internetowej. Oferujemy wirtualne zwiedzanie muzeum, publikujemy nowe wydarzenia. – wyjaśnia Edyta Ślusarczyk z OEM „Świętokrzyski Sztetl”. Wirtualna wystawa „Święte dni w morzu codzienności” dostępna jest pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=XBQow8U2ACM.
W związku z epidemią koronawirusa, pracownicy muzeum i Domu Kultury w ubiegłym tygodniu zaczęli również szyć maseczki ochronne. Gotowych jest już kilkadziesiąt sztuk. W pierwszej kolejności mają one trafiać do placówek związanych z ochroną zdrowia, m. in. do przychodni, szpitala powiatowego w Chmielniku i DPS-u w Łagiewnikach. Pierwszą maseczkę otrzymała Gąska z pomnika Gęsia Studnia, która jest symbolem Chmielnika.
W planach muzeum jest uruchomienie nowego cyklu, w ramach którego co tydzień będą pojawiać się informacje i ciekawostki o nieco mniej znanych, a czasem nawet zapomnianych miejscach w Chmielniku. Będą m. in. informacje o mykwie, czy cmentarzu żydowskim.
W maju ogłoszony zostanie również konkurs fotograficzny. – Będziemy prosili o przesyłanie do nas zdjęć obiektów związanych z kulturą żydowską. Najpierw jednak przygotujemy film instruktażowy, pokazujący jak prawidłowo fotografować duże obiekty, jak synagoga oraz detale. Nie będzie tu kategorii wiekowej. Konkurs będzie skierowany do wszystkich – informuje Agnieszka Dziarmaga, kierownik muzeum. Jego efektem ma być wystawa nadesłanych prac.
Zdjęcia: OEM "Świętokrzyski Sztetl"