Szpitalne pracownie w cyfrowej jakości
29 Kwietnia 2021Wszystkie pracownie diagnostyki obrazowej w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku zostały w pełni ucyfrowione. Do lecznicy dostarczono już i podłączono niezbędne urządzenia. Obecnie trwają szkolenia personelu związane z ich obsługą.
- Idziemy z duchem czasu i modernizujemy nasze placówki zajmujące się ochroną zdrowia. 19 kwietnia br. w szpitalu w Chmielniku przeszliśmy z systemu analogowego na cyfrowy w trzech pracowniach: rentgenowskiej, usg i endoskopowej. Niezbędny sprzęt jest już dostarczony i podłączony, a personel zapoznaje się z jego obsługą. Dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej, projektu, którego celem jest przeciwdziałanie COVID-19 oraz budżetu powiatu umożliwiliśmy kompleksową diagnostykę pacjenta w postaci cyfrowej - informuje członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.
Łącznie w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku dokonano podłączenia 5 urządzeń diagnostyki obrazowej do systemu archiwizacji obrazu (PACS) w tym: jeden rentgen, dwa urządzenia usg, jedno endoskopowe i jedno przenośne urządzenie rentgenowskie.
Zadanie to sfinansowane zostało z trzech projektów. Z projektu, którego celem jest przeciwdziałanie COVID-19 udało się pozyskać pieniądze na zakup przenośnego urządzenia cyfrowego ze stacją opisową dla lekarzy. Stacja ta będzie wykorzystywana również do opisu obrazu z pracowni stacjonarnej. Ze środków z Funduszy Europejskich z projektu informatycznego z „Inplamed” udało się zakupić oprogramowanie do archiwizacji i dystrybucji obrazów RIS/PACS oraz urządzenia serwerowe. Z budżetu Powiatu Kieleckiego sfinansowano z kolei zakup urządzeń cyfrowych: detektora, duplikatora do płyt CD oraz dokonać integracji urządzeń diagnostyki obrazowej ze Szpitalnym Systemem Informatycznym SSI. Łączny koszt ucyfrowienia pracowni to 672 tysiące złotych.
Korzyści płynących z ucyfrowienia pracowni jest wiele. - Personel dzięki nim dokonuje diagnostyki na podstawie obrazu bardzo dobrej jakości. Zmniejszają się koszty eksploatacji pracowni, bo nie trzeba już kupować klisz RTG i odczynników do wywoływania zdjęć. Wyklucza się pracę na odczynnikach chemicznych, co przyczynia się do ochrony środowiska. W przyszłości można ponadto planować rozbudowę pracowni, np. o teleradiologię czyli najnowocześniejszą dziedzinę telemedycyny, która pozwala na diagnostykę na odległość (m.in. opisywanie zdjęć RTG online) - wyjaśnia Jacek Musiał, kierownik działu administracyjno-technicznego w szpitalu.
Badania w pracowniach odbywają się już w cyfrowej jakości. Szkolenie personelu z obsługi nowych urządzeń oraz pełne dostosowanie pracowni do wymogów potrwa około miesiąca.