Szklany Dom w Ciekotach zaprasza na spotkanie z cyklu "O Żeromskim od A do Ż"
15 Listopada 2021W sobotę 20 listopada, dokładnie w 96. rocznicę śmierci Stefana Żeromskiego, zapraszamy do Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach na kolejne spotkanie z cyklu "O Żeromskim od A do Ż".
Jego bohaterką będzie Faustyna Morzycka, która zainspirowała Stefana Żeromskiego do napisania "Siłaczki". Opowieść zatytułowaną: "Faustyna Morzycka - Siłaczka Żeromskiego, dziecię Sybiru, publicystka , działaczka oświatowa, nieszczęsna samotnica" wygłosi Jerzy Michał Sołdek.
Jerzy Michał Sołdek to historyk, badacz, wybitny znawca dziejów Nałęczowa, bibliofil, kolekcjoner, muzealnik, działacz regionalny i społeczny, autor książek: ”Powstanie Styczniowe 1863-1864 w dziejach Nałęczowa” (1993), ”Nałęczowski generał. Władysława Wejtki droga do niepodległej Polski” (1998), ”Wpisany w dzieje uzdrowiska. 100 lat Banku Spółdzielczego w Nałęczowie 1903-2003” (2003), ”Faustyna Morzycka - Siłaczka Żeromskiego” (2010), ”Osobliwości, zagadki i tajemnice Nałęczowa” (2011 i 2013) oraz ponad trzystu artykułów popularnonaukowych. Długoletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa. Mówi o sobie, że poza Nałęczowem jest wielkim miłośnikiem Gór Świętokrzyskich.
Faustyna Morzycka (1864 - 1910) była działaczką oświatową i pierwowzorem "Siłaczki" opisanej w noweli przez Stefana Żeromskiego. Z pisarzem poznali się w Nałęczowie. To właśnie w Paulinowie, tuż pod Nałęczowem Morzycka prowadziła tajną szkołę dla dzieci chłopskich, a w 1906 r. założyła pierwszą w mieście szkołę. Prowadziła teatr amatorski, pisała powieści, była zaangażowana w działalność konspiracyjną. Była członkiem zarządu Towarzystwa Oświatowego „Światło”.
Tuż przed rozpoczęciem spotkania kustosz Kazimiera Zapałowa zaprezentuje zrewitalizowane popiersie Stefana Żeromskiego autorstwa rzeźbiarza Wincentego Skuczyńskiego
Początek spotkania w sobotę 20 listopada o godz. 16:00 w Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom". Wstęp jest wolny.