Szczepienia przeciw HPV ratują życie

7 Czerwca 2024

Dwa zastrzyki mogą uratować życie i uchronić przed cierpieniem, spowodowanym przez nowotwory. Specjaliści apelują o szczepienie dzieci i młodzieży przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), powodującego m.in. raka szyjki macicy u kobiet, ale również nowotwory głowy i szyi u mężczyzn. Preparat można przyjąć m.in. w Powiatowym Centrum Usług Medycznych w Kielcach.

Szczepienia HPV

Od 1 czerwca 2023 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło Powszechny Program Szczepień Przeciw HPV, skierowany do dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W programie dostępne są dwie szczepionki, a decyzję o wyborze podejmuje rodzic dziecka wraz z lekarzem. Pomimo dostępności szczepień, odsetek osób które przyjęły iniekcję jest bardzo niski, to zaledwie 20 procent.

Szczepienia HPV

Wirus HPV jest odpowiedzialny za prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy oraz znaczący odsetek nowotworów gardła, odbytu i narządów płciowych. Tymczasem szczepienia są niezwykle skutecznym narzędziem profilaktyki. Lekarze zapewniają, że podawane preparaty są jednymi z najlepiej przebadanych na świecie. Dotychczas podano miliony dawek, a w krajach, w których profilaktyka jest powszechna, odnotowano bardzo wyraźny spadek liczby zachorowań na nowotwory powodowane przez wirus HPV. Dla przykładu w Australii, po pięciu od wprowadzenia programu odnotowano 93-procenytowy spadek liczby nowotworów narządów płciowych u dzieci.

Szczepienia HPV

W Polsce, codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 4 Polki umierają z powodu tej choroby. W 2021 roku odnotowano 4 008 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 188 zgonów.  

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji