Synagoga w Chęcinach zyska nowy blask
9 Stycznia 2023Lada dzień powinny ruszyć prace związane z przebudową i renowacją zabytkowego budynku XVII-wiecznej synagogi w Chęcinach. Po wielu latach starań historyczny obiekt w końcu zostanie uratowany przed zniszczeniem. Powstanie w nim Centrum Pamięci i Kultury Żydowskiej.
Po przeprowadzeniu w synagodze koniecznych prac archeologicznych, opracowaniu projektu technicznego i uzyskaniu pozwolenia na budowę udało się wyłonić wykonawcę inwestycji, któremu władze gminy Chęciny przekazały już budynek i teren XVII-wiecznej synagogi. A to oznacza, że niebawem budynek przejdzie kompleksowy remont i przebudowę. Wnętrza zostaną zaaranżowane i dostosowane do potrzeb kulturalno-edukacyjnych. Synagoga w Chęcinach ma stać się kolejnym atrakcyjnym miejscem na turystycznej mapie regionu. W obiekcie powstanie Centrum Pamięci i Kultury Żydowskiej w Chęcinach uczące tolerancji i szacunku wobec innych religii i kultur. Będzie to również miejsce, w którym ma odbywać się wiele wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, jak również różnego rodzaju spotkania, czy konferencje.
Obiekt zyska nowy dach, elewację, schody i podłogi. W części historycznej dawnej synagogi posadzki zostaną przywrócone do oryginalnego poziomu. Wymienione będą też wszystkie instalacje wewnętrzne i zewnętrzne. Przeprowadzony będzie również remont konserwatorski i prace budowlane ujęte w programie prac konserwatorskich, a teren na zewnątrz budynku zostanie zagospodarowany.
Inwestycja pochłonie 7 milionów 950 tysięcy złotych, z czego blisko 5,2 milionów złotych będzie stanowić unijne dofinansowanie pozyskane przez władze gminy. Wszystkie prace mają być zakończone do końca 2023 roku.
Chęcińską synagogę wybudowano po 1638 roku. Na budowę dwuizbowego domu modlitwy zezwolił Żydom król Władysław IV Waza, wydając przywilej. Konkretnie określił w nim wymiary budynku i ogólne rozplanowanie, które do dziś odpowiada zachowanemu obiektowi. Przez blisko 400 lat Synagoga była miejscem modlitwy. W czasie okupacji hitlerowscy okupanci założyli w Chęcinach getto dla czterech tysięcy osób, a w 1942 roku Niemcy skupili Żydów wokół Synagogi, skąd wywieźli ich do obozu zagłady w Treblince.
Po wojnie budynek służył mieszkańcom między innymi jako kino miejskie, biblioteka, a w kolejnych latach był siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, w którym odbywały się różnego rodzaju wydarzenia.
Fot. UGiM Chęciny