Świętujemy plony

27 Sierpnia 2014

Niedzielnym Dożynkom Powiatu Kieleckiego i Gminy Bieliny poświęcona była środowa konferencja prasowa.

W konferencji uczestniczyli - starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, członek Zarządu Powiatu w Kielcach - Bogdan Gierada, wójt gminy Bieliny – Sławomir Kopacz oraz starostowie tegorocznych dożynek – Elżbieta Bozowska ze wsi Porąbki i Stanisław Pociejowski z Szumska Kolonii.

- Tradycyjnie dożynki powiatu kieleckiego odbędą się w wybranej gminie naszego powiatu. W tym roku jest to odnosząca sukcesy gmina Bieliny – powiedział Zdzisław Wrzałka. - Uroczystości  rozpoczną się mszą świętą polową o godzinie 12 na stadionie sportowym, potem odbędzie się poświęcenie i ośpiewanie wieńców dożynkowych oraz wybór najpiękniejszego z nich.  Rolnicy podziękują za plony, a my podziękujemy im za całoroczną pracę.

Starosta Wrzałka poczęstował dziennikarzy ostatnimi truskawkami z tegorocznych zbiorów, podkreślając, że podczas dożynek goście będą mogli skosztować nie tylko chleba wypieczonego z nowego ziarna, ale i jabłek.

Wójt gminy Bieliny dodał, że bardzo się cieszy ze wspólnej organizacji dożynek. – Dla naszych mieszkańców to duże wyróżnienie. Tym bardziej, że jesteśmy typowo rolniczą gminą, w której głównie uprawia się truskawkę - dodał Sławomir Kopacz. Wójt Bielin podkreślił, że choć wielu rolników nie skończyło jeszcze prac na roli, to dożynki będą doskonałą okazją do podziękowania im za ich trud, który każdego dnia wkładają w uprawę ziemi i produkcję żywności.

- Podczas dożynek chcemy pokazać nasze korzenie, przepiękny folklor i radosną, płynąca prosto z serca muzykę zespołów śpiewaczych – dodał wójt Bielin.   

Podczas konferencji przedstawiono także starostów tegorocznych dożynek.

Elżbieta Bozowska wspólnie z mężem Andrzejem prowadzi jedno z największych gospodarstw rolnych w Bielinach, które ukierunkowane jest głównie na uprawę truskawek. – Nasze gospodarstwo wyspecjalizowało się w uprawie kilku odmian truskawek, Roxana, Filicja, Honeoye, Rumba i kilku odmian deserowych. Na siedmiu hektarach mamy  pszenicę i pszenżyto. Nasze gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt rolniczy.  Działamy również w Stowarzyszeniu Producentów „Truskawka Bielińska”, które zrzesza lokalnych producentów truskawek – mówi pani Elżbieta.

Stanisław Pociejowski prowadzi 90 – hektarowe gospodarstwo, uprawia zboże i rzepak, hoduje także bydło mleczne. Stado liczy 50 sztuk, 11 jałówek, 10 dorodnych opasów, a reszta to krowy. – W zeszłym roku zwyciężyłem w konkursie na Rolnika Roku 2013 oraz zająłem trzecie miejsce w województwie świętokrzyskim – dodał starosta.

Jednym z najważniejszych punktów święta plonów będzie wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Do konkursu zgłoszono wieńce ze wszystkich gmin naszego powiatu. Warto dodać, że dwa lata temu powiatowy wieniec zdobył drugie miejsce podczas dożynek prezydenckich.

- Wieniec musi spełniać ważne kryteria, jak odpowiednia wysokość, forma, powinien zawierać wszystkie gatunki zbóż oraz zioła specyficzne dla regionu, z którego się wywodzi. Musi mieć świeże owoce i nie powinien być klejony, ani nie może mieć sztucznych elementów - wyjaśnił Sebastian Nowaczkiewicz, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Podczas konferencji, członek Zarządu Powiatu Bogdan Gierada omówił sytuację tegorocznych zbiorów i nawiązał także do sytuacji sadowników z gmin powiatu kieleckiego:

-  Użytki rolne zajmują w powiecie kieleckim obszar około 130 tys. ha, co stanowi blisko 58 proc. ogólnej powierzchni. W tym roku pogoda nie rozpieszcza rolników, z powodu dużych opadów deszczu trudno wyjechać z w pole ciężkim sprzętem. Do tej pory pozostaje jeszcze do zebrania około 15 % zbóż.  Rolnicy robią wszystko aby dokończyć zbiory. Dzięki ich poświęceniu ziarno zostanie zebrane do końca – powiedział Bogdan Gierada. Dodał, że dla rolników poszkodowanych embargo rosyjskim Komisja Europejska wydała specjalny komunikat, który dotyczy wprowadzenia wyjątkowych środków wsparcia. Także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało dla nich specjalną instrukcję, a wszelkie pisma można składać do oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego.

Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Bieliny odbędą się w najbliższą niedzielę, 31 sierpnia w Bielinach.

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów