Świętujemy Niepodległość
10 Listopada 202111 listopada 1918 roku - to data znana przez każdego Polaka, związana z odzyskaniem przez nasz kraj wolności po ponad 120 latach niewoli.
Z kart historii…
U schyłku I wojny światowej w Rosji szalała rewolucja, a okupujące Polskę - Niemcy i Austria były bliskie przegranej. W styczniu 1918 roku rząd radziecki anulował wszystkie układy rozbiorowe Polski przez Rosję, a prezydent Stanów Zjednoczonych - Thomas Woodrow Wilson, przedstawił 14-punktowy program powojennego ładu w Europie, w którym postulował także utworzenie państwa Polskiego z dostępem do morza. Państwa Ententy - Wielka Brytania, Francja i Włochy - opowiedziały się za utworzeniem niepodległego państwa polskiego (konferencja w Wersalu w czerwcu 1918 roku).
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek przyjął jednocześnie propozycję utworzenia rządu narodowego. Na froncie zachodnim podpisano zawieszenie broni. 14 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazuje Józefowi Piłsudskiemu pełnię władzy cywilnej. Józef Piłsudski stał się rzeczywistym przywódcą tworzącego się państwa polskiego. 16 listopada 1918 r. do państw zachodnich wysłana zostaje depesza ogłaszająca powstanie Państwa Polskiego. Dwa dni później zaprzysiężony został rząd Jędrzeja Moraczewskiego.
Bądźmy tego dnia razem…
11 listopada to wielkie święto polskiej wolności i symboliczna data odzyskania przez nasz kraj wolności po ponad 120 latach zniewolenia. Zadbajmy tego dnia o to, aby nasze umiłowanie patriotyzmu było widoczne w najbliższej okolicy. Wywieśmy biało-czerwone flagi na swoich posesjach, oznaczmy patriotycznymi elementami swoje profile w mediach społecznościowych.
Jednocześnie pamiętajmy o Bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę. W powiecie kieleckim jest wiele miejsc, które powstały po to, aby ocalić ich od zapomnienia i zapisać w pamięci kolejnych pokoleń ich odważną walkę.
Niech 11 listopada te pomniki oświetlają znicze, niech otaczają je kwiaty. Zachowajmy w pamięci dokonania ludzi, którzy ginęli w imię Ojczyzny. Nazwisk wielu z nich nawet nie znamy, ale wszystkim winni jesteśmy wdzięczność. Bądźmy razem tego dnia. Czujmy się zjednoczeni.