Świętowaliśmy niepodległość

14 Listopada 2013

Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy 11 listopada.

W stolicy województwa uroczystości rozpoczęły się już w niedzielę, 10 listopada – na dziedzińcu Wzgórza Zamkowegozaplanowano – już po raz dwudziesty trzeci - „Pieśniobranie”, zaś wieczorem pod Pomnikiem Niepodległości (przy Dworcu PKP) odbył się Capstrzyk Niepodległościowy.

Natomiast 11 listopadauroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny w Bazylice Katedralnej, po której uczestnicy obchodów przeszli na Rynek, gdzie pół godziny później zaplanowano oficjalne uroczystości (widowisko historyczne "Strzelcy morowcy wielcy", podniesienie flagi państwowej, hymn narodowy, wręczenie szabel kawaleryjskich Świętokrzyskiemu Szwadronowi Kawalerii oraz pokaz musztry paradnej). Podczas przemarszu ułani z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich prowadzili kwestę na rzecz polskiej szkoły w Nowej Wilejce na Litwie.

W niepodległościowych uroczystościach w Kielcach wzięli udział - starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka oraz członkowie Zarządu Powiatu - Bogdan Gierada, Michał Godowski i Jacek Barański. Wicestarosta Zenon Janus – uczestniczył w obchodach rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – w Chęcinach. Wraz z radnymi powiatowymi - Marianem Ferdkiem, Ryszardem Barwinkiem i Kazimierzem Bieleckim złożył wiązanki kwiatów pod pomnikiem przy ul. Małogowskiej oraz na symbolicznej mogile powstańców styczniowych na miejscowym cmentarzu.

Tuż przed uroczystą mszą świętą w Bazylice Katedralnej starosta kielecki spotkał się z członkami Związku Strzeleckiego Kielce im. Józefa Piłsudskiego. Przed gmachem Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach Zdzisław Wrzałka otrzymał tytuł honorowego członka Związku w podzięce za zasługi dla rozwoju tej patriotycznej organizacji oraz wkład w utrwalanie wśród młodzieży wartości narodowych.

- To dla m nie ogromne wyróżnienie i wielki zaszczyt - powiedział starosta. - Jestem rad, że w szeregach Związku Strzeleckiego jest tylu młodych ludzi.

 

Co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku?

10 listopada 1918 r. Marszałek Józef Piłsudski zwolniony z twierdzy magdeburskiej przybył do Warszawy. Dzień później – 11 listopada Rada Regencyjna przekazał mu dowództwo nad tworzącą się armią polską. Marszałek przyjął jednocześnie propozycję utworzenia rządu narodowego. Ze względu na te wydarzenia - 11 listopada - uważa się za datę odzyskania przez Polskę niepodległości.


do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów