Święto pedagogów i pracowników oświaty

9 Października 2015
Powiatowy Dzień Edukacji
Powiatowy Dzień Edukacji

O przyszłości edukacji w powiecie kieleckim rozmawiano podczas Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej, który obchodziliśmy w piątek, 9 października w Cedzynie. W trakcie uroczystości wyróżniający się pedagodzy otrzymali nagrody starosty kieleckiego.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej  dyrektorzy i nauczyciele z powiatowych jednostek oświatowych już tradycyjnie spotkali się, aby wziąć udział we wspólnych obchodach. Gospodarzem uroczystości był starosta kielecki – Michał Godowski. Obecni byli także: przewodniczący Rady Powiatu – Jan Cedro, wicestarosta - Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu - Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk. Gościem spotkania był członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek.

Niezwykle podniosłą chwilą było wręczenie nagród starosty kieleckiego dwunastu pedagogom. Wyróżniono nauczycieli,  którzy z ogromną pasją każdego dnia wykonują swoje obowiązki, są  twórczy, kreatywni i  wykazują się ciekawymi inicjatywami. 

- Chciałbym podziękować wszystkim pedagogom pracującym na rzecz naszych szkół oraz placówek oświatowych, za wielkie zaangażowanie w tę bardzo wrażliwą sferę naszego życia, jaką jest edukacja młodego pokolenia. Dziś szkoła musi być otwarta, mądra, twórcza, a przede wszystkim przyjazna. Dzięki takiemu połączeniu możemy dostrzec potrzeby uczniów i spełniać oczekiwania ich rodziców – powiedział starosta kielecki Michał Godowski.

Wicestarosta Zenon Janus oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro również życzyli wszystkim związanym z edukacją, aby spełniając  się w swojej pracy, realizowali swoje cele. – Dziękujemy za trud i poświęcenie w tworzeniu nowej szkoły, która nie tylko uczy i wychowuje, ale jest także oparciem dla młodych ludzi, poszukujących swojej życiowej drogi.

O rozwoju szkół i placówek oświatowych

Spotkanie w gronie doświadczonych pedagogów stało się okazją do dyskusji na temat przyszłości szkół i placówek w powiecie kieleckim oraz wizji szkolnictwa w XXI wieku. Goście wypowiadali się, podczas po raz pierwszy zaaranżowanej przy tej okazji, debaty oświatowej pt „Budujemy markę powiatowych szkół i placówek”.

Dyskusja została podzielona na cztery panele tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył nowej koncepcji pracy szkoły, podczas którego prelegenci doszli do wniosku, że warto oprócz koncepcji pracy szkoły, mieć także   wizję, priorytety oraz kierunki działania pracy dydaktyczno – wychowawczej. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, jaki powinien być absolwent za kilka lat i jak szkoły powinny reagować na zmieniający się, dynamiczny rynek pracy.

Drugi panel poświęcony został wizji szkoły z charyzmą. Wszyscy zgodzili się z potrzebą budowania marki szkół powiatowych. Podczas  kolejnej dyskusji prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytania dotyczące nowych wyzwań placówek oświatowych oraz umiejętności sięgania po środki unijne na nowe inwestycje edukacyjne. Ostatnią część dyskusji poświęcono poradniom i Młodzieżowym Ośrodkom Wychowawczym. Pytano czy dobrze one  współpracują z środowiskiem, w którym na co dzień funkcjonuje uczeń i jego rodzic. Na te pytania odpowiadali dyrektorzy placówek wychowawczych.

- Zarząd Powiatu widzi problemy w szkolnictwie i na bieżąco na nie reaguje – stwierdził starosta. Dodał, że dla powiatu niezwykle ważne jest rozwijanie szkolnictwa zawodowego. - Obserwujemy, jakie są potrzeby przedsiębiorców i szerokiego rynku pracy –  zmierzamy do tego aby kształcić na takich kierunkach zawodowych, by odpowiadały one zmieniającemu się rynkowi. Naszą rolą jest aby uświadomić rodzicom jakie są potrzeby rynku, a młodym ludziom pokazywać ścieżki kariery przez pryzmat szkolnictwa zawodowego.

W podobny tonie wypowiadał się Zenon Janus, przyznał, że szkolnictwo w obecnym wymiarze, to wyścig z czasem, a każde wyzwanie to zobowiązanie. – Musimy robić wszystko, aby sprostać oczekiwaniom młodzieży, która ma chęć uczyć się w naszych szkołach. Mamy spełniać oczekiwania, a wtedy będziemy spokojni o kolejne lata i nabór do naszych szkół. Na pewno nie możemy stać w miejscu – powiedział Zenon Janus.

- Rynek pracy wymusza, aby w naszych działaniach oświatowych być zawsze o dwa, a nawet trzy kroki do przodu – mówiła Teresa Dzik, kierownik Zespołu ds. Edukacji kieleckiego starostwa.

Reprezentujący Zarząd Województwa - Piotr Żołądek zwrócił uwagę, że szkolnictwo jest sprawdzianem dla każdego rządu. Zaapelował, by przy doborze programu kształcenia, brać pod uwagę szerokie spektrum wiedzy, nie pomijając wartości humanistycznych, nauk ekonomicznych i umiejętności językowych.

- Szeroko rozumiana współpraca to słowo klucz do sukcesu. Edukacja jest płynnym i nieustannym procesem, jeśli ktoś zakłada, że rozwiązując problem na jakimś etapie, ma już sprawę załatwioną, to jest w błędzie. Nauka to nieustająca praca, zmienia się społeczeństwo, zmieniamy się i my – powiedział Piotr Żołądek zwracając uwagę na dynamikę naszych czasów. – Dzisiaj szkoła musi oferować pełen pakiet dla młodego człowieka i  skoncentrować wobec ucznia wszystkie działania. Chciałbym, aby na poziomie szkół zawodowych kształcono uczniów, posługujących się umysłem w sposób nieinstrumentalny, by nie był on tylko przedmiotem na rynku pracy. Absolwent opuszczając mury szkolne, musi odnaleźć się we współczesnym świecie. Pragnąłbym, aby szkolnictwo zawodowe uwzględniało inne podstawowe założenia i cele, jak języki obce, wiedza z zakresu ekonomi, nauk społecznych, filozofii czy nauk humanistycznych. Budując system wartości młodego człowieka, tego typu elementy w edukacji muszą się znaleźć.

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Cedro przyznał, że kształcenie i wychowanie młodego pokolenia należy do spraw najważniejszych. Zauważył, że wciąż jest niepisany podział na szkoły miejskie i wiejskie. Zaapelował tym samym o wyrównywaniu szans wobec każdego ucznia. – Marzy mi się taki pakt dla oświaty Rzeczypospolitej, który stabilizowałby oświatę, taka polityka oświatowa generowałaby pozytywne skutki na przyszłość - przyznał szczerze Jan Cedro. 

Prelegenci zgodnie przyznali, że oświata wymaga dalekowzrocznej polityki. W jej kształtowaniu ważna jest rola dyrektora, bo dobry dyrektor umie zmotywować do porządnej pracy, także nauczyciela. Praca nauczyciela nie powinna polegać tylko na prowadzeniu lekcji, ale powinien także realizować się w robieniu dodatkowych rzeczy. Nauczyciel zaangażowany jest wart więcej, niż ten uciekający zaraz po lekcjach do domu.

- Dyskusja o oświacie jest potrzebna – stwierdził Michał Godowski. – Widzę też konieczność współpracy z pracodawcami z terenu powiatu kieleckiego. Ze swojej strony deklaruję, że w najbliższym czasie będę chciał zorganizować spotkanie z pracodawcami i szkołami, to pozwoli nam na wypracowanie nowych kierunków kształcenia zgodnymi z potrzebami rynku.

Na koniec uroczystości, dyrektor Zespołu Szkół w Chmielniku Sławomir Wójcik podziękował staroście kieleckiemu i Zarządowi Powiatu w Kielcach za wsparcie i  wszelkie działania na rzecz edukacji.

Uroczystość uświetnił występ Justyny Szymkiewicz, uczennicy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrody starosty kieleckiego otrzymali:
      

  • Halina Kołodziejczyk – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chęcinach.
  • Anna Pałac – dyrektor  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bodzentynie,
  • Sławomir Wójcik - dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku,
  • Teresa Pasowska - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie,
  • Beata Osmólska-Kaleta - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekoszowie,
  • Bożena Barwinek – dyrektor Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chęcinach,
  • Grażyna Kozioł – wicedyrektor  Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu,
  • Małgorzata Barczyk - wicedyrektor  Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie,
  • Wiesław Bucki – kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zespole Szkół nr 3 w Chmielniku,
  • Piotr Starzyk – nauczyciel historii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie,
  • Małgorzata Gąsior – nauczyciel w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekoszowie,
  • Agata Kosierkiewicz - nauczyciel w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chmielniku

 

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów