Święto biało-czerwonej

2 Maja 2010

2 maja po raz szósty  obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało - czerwone barwy zawisły na budynkach instytucji publicznych, a także na prywatnych posesjach.

Dzień Flagi został wprowadzony ustawą z 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwie i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej.

Poza wprowadzeniem nowego święta pojawiły się istotne zmiany w zakresie używania symboli państwowych, które zostały "zwrócone" obywatelom. Na mocy nowelizacji każdy może wywieszać flagę w celu uczczenia ważnych uroczystości, rocznic i świąt państwowych. Flaga może towarzyszyć również naszemu życiu prywatnemu, kiedy np.: chcemy uczcić ważne wydarzenie rodzinne. Należy jednocześnie pamiętać, że otaczanie flagi i innych symboli państwowych czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Flagą państwową RP jest prostokątny płat tkaniny o barwach RP, umieszczony na maszcie (art. 6 ustawy). Ustawa dopuszcza również drugi wzór flagi państwowej w postaci prostokątnego płata tkaniny o barwach RP z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem RP. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8.

Używanie (podnoszenie) flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej zastrzeżone jest dla podmiotów wymienionych w artykule 8 ustawy:
? przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz innych oficjalnych przedstawicielstw i misji za granicą, na budynkach lub przed budynkami ich siedzib urzędowych, a także kierowników tych przedstawicielstw, urzędów i misji na swych rezydencjach i środkach komunikacji,
? cywilnych lotnisk i lądowisk,
? cywilnych samolotów komunikacyjnych podczas lotów za granicą,
? kapitanatów (bosmanatów) portów ? na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe.

Pomieszczenie, w którym przechowywane są godła i flagi powinno być czyste oraz zabezpieczone przed ewentualnym zniszczeniem lub kradzieżą flag i godeł.
Nie można pozwolić sobie również na wyrzucenie do śmietnika, lub porzucenie w przypadkowych miejscach wycofanych z użycia godeł i flag. Zużyte flagi powinny być gromadzone i niszczone w sposób godny, najlepiej palone, po pozbawieniu ich cech używalności. Przed zniszczeniem flaga powinna być rozcięta, w celu rozdzielenia barwy. Metalowe tablice z godłem warto dokładnie zamalować lub pociąć przed zezłomowaniem. Wskazane jest również prowadzenie ewidencji przychodów (zakupy) oraz rozchodów (protokoły niszczenia) flag i godeł.

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów