Święto Plonów w Daleszycach

17 Sierpnia 2012

 

Tegoroczne Dożynki Powiatu Kieleckiego odbędą się w niedzielę, 2 września w Daleszycach.

? Dożynki to czas radowania się  z zakończonych żniw. Tego dnia podziękujemy rolnikom za ich ciężką pracę, której owocem jest chleb wypieczony z nowego ziarna. Będziemy również kierować słowa uznania do sadowników, ogrodników oraz pracownikom instytucji, które pracują na rzecz rolnictwa ? mówi starosta kielecki Zdzisław Wrzałka. ? Bardzo serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania w Daleszycach.

Dożynki rozpoczną się mszą świętą o godzinie 12 w kościele parafialnym pod wezwaniem  Św. Michała Archanioła w Daleszycach, podczas  której poświęcone zostaną wieńce i chleby dożynkowe.

- Będziemy również dziękować za zebrane plony ziemi i prosić Boga o urodzaj w przyszłym roku ?  dodaje Bogdan Gierada,  członek Zarządu Powiatu w Kielcach i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dożynek Powiatu Kieleckiego 2012.

O godzinie 13 kolorowy korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą z Daleszyc przemaszeruje na stadion sportowy ?Spartakus? w  Daleszycach.

- Obok sceny zostaną ustawione wieńce dożynkowe, które będą oceniane przez komisję. ? Oprócz wieńców reprezentujących gminy powiatu kieleckiego, będzie można oglądać wieńce  przygotowane na dożynki gminne w Daleszycach ? zapowiada Wojciech Furmanek, burmistrz Daleszyc.

Po przekazaniu chleba gospodarzom przez starostów dożynek ? Barbarę Żądecką i Ludwika Kubickiego, odbędzie się nawiązujący do tradycji, przeplatany przyśpiewkami i tańcem obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołów ludowych z gminy Daleszyce.

Jednym z najważniejszych punktów imprezy jest wybranie najpiękniejszego wieńca dożynkowego, który będzie reprezentować nasz powiat na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich. Ubiegłoroczny wieniec przygotowany przez Józefę Bucką z Koła Gospodyń Wiejskich ?Macierzanka" z gminy Miedziana Góra nie tylko został uznany za najpiękniejszy w województwie świętokrzyskim, ale również reprezentował nasz region na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Został on uwity z niezwykłym artyzmem i precyzją ze wszystkich zbóż, nie zabrakło w nim kwiatów, ziół, warzyw i owoców. I trzeba przyznać, że pięknie i godnie prezentował się w Spale, zajmując drugie miejsce.

- Komisja konkursowa oceniając wieńce na pewno weźmie pod uwagę jego formę oraz wykonanie. Nie może zatem zabraknąć czterech zbóż ? żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Zależy nam, by forma wieńca nie odbiegała od tej tradycyjnej ? mówi Janina Skotnicka, członkini komisji konkursowej.

Historia wieńców dożynkowych łączy się z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku. To wtedy dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy ? służby folwarcznej i pracowników najemnych w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach.

Na tegorocznych dożynkach powiatowych nie zabraknie śpiewu i tańca. Na scenie zobaczymy zespoły z terenu gminy Daleszyce, Zespół  Pieśni i Tańca ?Wincentowianie?, Koło Gospodyń Wiejskich ?Chełmowianki?, Kapelę Korbanów oraz grupę muzyczną POP-ROCK Cover. W programie także ogłoszenie wyników konkursów ? ?Piękna i bezpieczna zagroda ? przyjazna środowisku? i ?Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego?.

Na zakończenie dożynek powiatowych o godz. 19 zagra zespół ?Galant? z Daleszyc.

Barbara Żądecka ?starościna Dożynek Powiatowych, ma 41 lat, prowadzi z mężem Jackiem nowoczesne gospodarstwo, nastawione na produkcję trzody chlewnej i paszy w Ostrowie  (gmina Chęciny).  ? Gospodarzymy na 60 hektarach, z czego 40 hektarów dzierżawimy. Posiadamy ponad 180 sztuk tuczników ? mówi Barbara Żądecka. Starościna pochodzi ze Starej Huty spod Świętego Krzyża. Ukończyła Ludowy Uniwersytet Katolicki.  Kocha wieś i nie wyobraża sobie życia poza nią. ?Chociaż na początku było mi ciężko z trójką małych dzieci, to teraz nawet lubię chwasty w ogródku ?dodaje. W 2010 roku pani Barbara z mężem byli starostami podczas Ogólnopolskich Dożynek na Jasnej Górze. Udziela się również społecznie, jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrowie, Klubu Dyskusyjnego przy Bibliotece Gminnej w Chęcinach oraz radną gminą.


Ludwik Kubicki ? starosta Dożynek Powiatowych, ma 52 lata, mieszka z rodziną w Sukowie w gminie Daleszyce. ? Wspólnie z żoną prowadzę gospodarstwo rolne o powierzchni 10 hektarów. Dodatkowo dzierżawię kolejne 5 hektarów ? mówi starosta dożynek powiatowych.    Gospodarstwo pana Ludwika nastawione jest na produkcję  mleczną. ? Odziedziczyłem je po rodzicach. W pracy pomagają nam również nasze dzieci ? dodaje. Ludwik Kubicki od wielu lat udziela się społecznie, jest m.in. sołtysem, prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Sukowie oraz pełni funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej  w Daleszycach. ? Bardzo się cieszę, że będę mógł pełnić honory starosty dożynek. To dla mnie duże wyróżnienie.  Postaram się jak najlepiej reprezentować gminę i sołectwo ? mówi.

 

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów