Stulecie Chóru Masłowianie
23 Września 2021Chór Masłowianie w najbliższą niedzielę, 26 września świętować będzie jubileusz 100-lecie działalności artystycznej. To najdłużej działająca grupa artystyczna tego typu w regionie świętokrzyskim.
Historia chóru zaczęła się w maju 1921 roku, kiedy stanowisko organisty w parafii Masłów objął młody, dwudziestoletni pasjonat folkloru świętokrzyskiego Jan Pieniążek. Absolwent szkoły organistowskiej w Kielcach rozpoczął swoją pracę od założenia chóru. Początkowo zespół liczył 29 śpiewaków, ale dynamicznie się powiększał i już w rok po założeniu śpiewało w nim 60 chórzystów. Był to chór kościelny i świecki. Występował pod nazwą Włościański Chór z Masłowa, gdyż tworzyła go miejscowa ludność z Masłowa, Brzezinek i Woli Kopcowej. Przez kolejne lata chór odnosił sukcesy w kraju i zagranicą. Od 2009 roku funkcję opiekuna muzycznego objął Michał Kopeć i tak jest do dziś.
Już 26 września chórzyści świętować będą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie, gdzie o godz. 12:00 rozpocznie się msza święta połączona z poświęceniem tablicy pamiątkowej Jana Pieniążka, organisty i założyciela chóru oraz minirecitalem. O godz. 18:30 w "Szklanym Domu" w Ciekotach rozpocznie się koncert galowy. Chór Masłowianie wystąpi ze specjalnie przygotowanym repertuarem z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego EstradiVarious.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Olga Szomańska, wokalistka i aktorka, która zaśpiewa z chórem, a na finał w prezencie dla chórzystów zaprezentuje recital złożony z piosenek patriotycznych. Artystka znana jest z roli Marzenki w serialu „M jak Miłość”. Jako solistka pierwszego składu oratoriów Piotra Rubika wyśpiewała wielki przebój „Niech mówią, że to nie jest miłość”.
Na koncert galowy w „Szklanym Dom” obowiązują bezpłatne zaproszenia. Można je rezerwować pod numerem telefonu; 41 311 21 28 lub