Strategia społeczna

8 Listopada 2010

Diagnoza potrzeb środowiska osób niepełnosprawnych, propozycje działań na rzecz tego środowiska - to tylko niektóre z elementów Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych  w Powiecie Kieleckim  na lata 2011- 2016.



Jak podkreśla ? Anna Bielna ? dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach ? Strategia była konsultowana z samorządami gminnymi, przy jej opracowywaniu brano także pod uwagę możliwości pozyskania środków z Europejskiego  Funduszu Społecznego.

Strategie składa się z sześciu rozdziałów ? w pierwszym z nich została przedstawiona charakterystyka powiatu kieleckiego, z uwzględnieniem danych demograficznych. Wynika z nich m.in. iż wzrasta liczba zawieranych związków małżeńskich,  dobrą wiadomością jest także to, iż z roku na rok wyższy jest także przyrost naturalny (2002 r. ? 1,1; 2007 r. ? 1,6 ; 2009 ? 2,1).

Pomoc społecza w gminach

W rozdziale drugim znalazła się diagnoza  pomocy społecznej w powiecie kieleckim. Wynika z niej, że w 2009 r. gminne ośrodki pomocy społecznej udzieliły wsparcia ponad 9 tys. rodzin. Najwięcej osób korzystających z pomocy społecznej mieszka na terenie gmin: Górno, Bieliny i Daleszyce, natomiast najmniej: Pierzchnica, Miedziana Góra , Strawczyn i Łagów.

- Najczęstszymi przyczynami korzystania z pomocy społecznej w ubiegłym roku było bezrobocie, ubóstwo, długotrwała ciężka choroba oraz niepełnosprawność ? mówi Anna Bielna. Jak dodaje ? w porównaniu z rokiem 2008  liczba klientów pomocy społecznej spadła o 5 proc., ale liczba osób objętych  pomocą jest wciąż wysoka.

- Wzrasta  liczba  klientów pomocy społecznej, którzy utracili zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, co potęguje dziedziczoną bezradność ? dodaje Anna Bielna.

Gminy wykorzystują różne formy wsparcia  - m.in. zasiłki, dożywianie dzieci, talony na żywność, organizacja świetlic środowiskowych i środowiskowych domów samopomocy, organizują pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie.  Problemem wciąż pozostają  mieszkania socjalne ? takimi lokalami dysponuje 14 gmin powiatu kieleckiego, natomiast żadna nie posiada mieszkania chronionego.

Zadania z zakresu pomocy społecznej realizuje także powiat kielecki. Należą do nich m.in. tworzenie rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka  ( 6 placówek z 41 miejscami), pomoc w usamodzielnianiu się wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych (na ten cel w 2009 r. przeznaczono 109 tys. 578 zł), prowadzenie domów pomocy społecznej (w Zgórsku i Łagiewnikach) i warsztatów terapii zajęciowej .

Powiat dla niepełnosprawnych

Trzeci rozdział Strategii poświęcony jest diagnozie niepełnosprawności.

- Głównymi problemami z jakimi borykają się rodziny, w których choć jedna osoba jest niepełnosprawna, są problemy finansowe, gdyż jedno z rodziców rezygnuje z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad dzieckiem ? tłumaczy Anna Bielna. - Dotknięcie jednego  członków rodziny niepełnosprawnością  stanowi dla wszystkich sytuację kryzysową, która wymaga odpowiedniego  systemu interwencji, również psychologicznej.

Z danych PCPR w Kielcach wynika, że w powiecie kieleckim żyje 26 tys. osób niepełnosprawnych, dlatego też ta grupa zajmuje szczególne miejsce w polityce lokalne samorządu, który za główny cel stawia walkę z wykluczeniem społecznym tej grupy. Służą temu działania z zakresu m.in. rehabilitacji społecznej i zdrowotnej czy edukacji. Z myślą o niepełnosprawnych powiat kieleckie realizuje takie programy jak: ?Powiat kielecki przyjazny dla mieszkańców o ograniczaniu skutków niepełnosprawności? czy ?Równi lecz różni?.

Ten ostatni projekt współfinansowany jest z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a w 2009 r. objętych było nim 185 osób niepełnosprawnych. Korzystały one  m.in. z : hipoterapii,  rehabilitacji, aktywizacji edukacyjnej i zdrowotnej, zajęć w pracowniach, turnusów rehabilitacyjnych czy poradnictwa w Punkcie Konsultacyjno-Doradczym.

Cele strategiczne

Rozdział czwarty Strategii zawiera analizę SWOT, zaś szósty ? określa obszary priorytetowe  i cele strategiczne na lata 2011-2016. Są nimi:

- wspieranie rodzin w kryzysie,

-utworzenie placówki wielofunkcyjnej,

-pozyskiwanie i szkolenie kandydatów na prowadzenie rodzinnych form opieki zastępczej,

-doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej,

- tworzenie i prowadzenie mieszkań dla osób wymagających wsparcia,

- aktywizacja społeczna i zawodowa usamodzielniających się wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych,

- usługi w ponadgminnych domach pomocy społecznej,

- zlecanie zadań z zakresu pomocy społecznej organizacjom pozarządowym.

 

Obszary priorytetowe zmierzające do aktywnej integracji osób niepełnosprawnych to:

- likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i transportowych,

- rozwój warsztatów terapii zajęciowej,

- udzielanie informacji na temat systemu wsparcia i dostępnych działań pomocowych dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin,

- wspieranie działań organizacji pozarządowych na rzecz osób niepełnosprawnych,

- usługi dla osób niepełnosprawnych,

- diagnoza środowiska osób niepełnosprawnych,

- usługi dla osób niepełnosprawnych,

- utworzenie zakładu aktywności zawodowej,

- realizacja programu ?Powiat kielecki przyjazny dla mieszkańców o ograniczaniu skutków niepełnosprawności?.

Jak podkreśla Anna Bielna ? Strategia winna charakteryzować się elastycznością na etapie wdrażania poprzez jej monitoring ( służyć temu będzie specjalnie przygotowana ankieta).

do góry
Dostępne są dotacje dla niepełnosprawnych Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów