Stop pożarom traw
3 Kwietnia 2017Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw. O zaprzestanie wiosennego wypalania traw apeluje Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi. Celowe podpalenia traw stanowią ponad 90% wszystkich pożarów łąk i lasów. Dzieje się tak, ponieważ w naszej świadomości wciąż funkcjonuje mit, że wypalanie traw poprawi jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Rolnicy nadal sądzą, że ogień to „najtańszy herbicyd" do zwalczania chwastów. Nic bardziej błędnego! – czytamy w apelu.
Zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych to cele wspólnej kampanii informacyjnej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Akcja „STOP pożarom traw!” skierowana jest przede wszystkim do nauczycieli, dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców terenów wiejskich i właścicieli ogródków działkowych.
Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Pożary traw angażują ponadto wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.
W ostatniej dekadzie na terenie województwa świętokrzyskiego odnotowano średnio rocznie 3172 pożary traw, natomiast w roku bieżącym strażacy interweniowali już blisko tysiąc razy.
Należy pamiętać:
Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.