Starostowie o służbie zdrowia
19 Września 2017W siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach odbył się Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. W całości poświęcony był reformie służby zdrowia.
W spotkaniu uczestniczył starosta kielecki – Michał Godowski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach – Bogdan Gierada, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego – Edmund Kaczmarek, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz dyrektor kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia - Małgorzata Kiebzak.
Głównym tematem spotkania były zasady funkcjonowania i finansowania szpitali, pogotowia ratunkowego oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej po 1 października. Od tej daty, szpitale, które zakwalifikowały się do tzw. sieci będą musiały świadczyć nocną i świąteczną opiekę medyczną. Reforma służby zdrowia zakłada także zmiany na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. Dodatkowo, każdy szpital będzie musiał posiadać Szpitalny Oddział Ratunkowy. Poszczególne przychodnie mają mieć podpisane umowy ze specjalistami i w przypadku konieczności konsultacji, lekarz pierwszego kontaktu będzie kierował pacjenta do konkretnego specjalisty, z którym przychodnia ma podpisaną umowę.
- Dyrektorzy szpitali jak i starostowie z niepokojem przyjęli ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali oraz wprowadzane nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Nie ma szczegółowych rozporządzeń, nikt nie wie, co będzie się działo od stycznia 2018 roku – mówił przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego – Edmund Kaczmarek. - Szpitale, które znajdą się w sieci, będą miały zapewnione właściwe finansowanie, a co z resztą? – pytał.
O wyzwaniach, które wymusza na powiatach i dyrektorach szpitali, nowa ustawa, mówiła dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ Małgorzata Kiebzak: - 27 czerwca tego roku został opublikowany wykaz świadczeniodawców, którzy zostali zakwalifikowani do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na terenie naszego województwa świętokrzyskiego, czyli tzw. sieć szpitali. Te szpitale, które nie weszły do sieci, dla nich NFZ ogłosił postępowanie konkursowe – przedstawiła informacje dyrektor świętokrzyskiego NFZ.
Wątpliwości i sporo pytań miał dyrektor Szpitala Powiatowego w Pińczowie Bartosz Stemplewski. Mówił, że ustawa określa „z grubsza” ramy. A nikt nie zna szczegółów.
- My nie wiem co będzie za dwa tygodnie, jak mamy funkcjonować, mamy ogólne założenia, znamy założenia finansowania szpitali, ale nie znamy szczegółów umów. Wszyscy działamy po omacku - mówił głośno. Dodał, że nocna świąteczna opieka to świadczenie typowo ambulatoryjne. - Naszym zdaniem nie trafnie zostało wpisane do sieci szpitali – dodał.