Starosta kielecki upamiętnił ofiary września 1939
1 Września 2021Starosta kielecki Mirosław Gębski oddał hołd ofiarom II wojny światowej. 1 września odwiedził miejsca pamięci w gminach Zagnańsk i Mniów, gdzie złożył wiązanki kwiatów.
82. lata temu wybuchła II wojna światowa. Ten dotychczas największy konflikt zbrojny w dziejach trwał aż sześć lat i pochłonął miliony ludzkich istnień. 1 września 1939 r. żołnierze niemieccy wkroczyli na terytorium Polski, realizując plan Fall Weiss. Zakładał on zdobycie i podporządkowanie naszego kraju. Za początek wojny uznaje się atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein", który o godzinie 4:45 ostrzelał na Westerplatte polską składnicę wojskową.
W gminie Zagnańsk, w pobliżu ruin wielkiego pieca huty „Józef” w Samsonowie odbyła się symboliczna uroczystości. Przed pomnikiem Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945 mieszkańców gminy Samsonów złożone zostały kwiaty przez starostę kieleckiego Mirosława Gębskiego.
- To bardzo ważne, aby pamiętać i mówić o wydarzeniach z 1939 roku. Druga wojna światowa była i nadal jest dla wielu Polaków wspomnieniem żywym oraz szczególnie dramatycznym. Wciąż żyją świadkowie tych traumatycznych wydarzeń, a opowieści o przeżyciach wojennych są w wielu domach pielęgnowane przez kolejne pokolenia - mówił starosta Mirosław Gębski. Starosta podkreślił również, iż totalny charakter wojny pozostawił po sobie trwałe i nadal widoczne w przestrzeni społecznej ślady w postaci miejsc pamięci, które możemy spotkać na terenie całego powiatu kieleckiego, w tym także w gminie Zagnańsk.
W Samsonowie hołd pomordowanym i poległym mieszkańcom oddali również senator RP Krzysztof Słoń, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski oraz wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski.
Starosta kielecki odwiedził także gminę Mniów, gdzie najbardziej dramatyczne wydarzenia miały miejsce we wsi Raszówka, to tam znajduje się zbiorowy grób spalonych żywcem mieszkańców wsi. O tych wydarzeniach przypomina napis przy wejściu na cmentarz ofiar pacyfikacji - "Cześć i chwała patriotom polskim spalonym żywcem przez hitlerowców w dniu 26.05.1943 r. - społeczeństwo Kielecczyzny". W tym miejscu każdego roku odbywają się lokalne uroczystości upamiętniające tragiczną historię Raszówki.
- 1 września nie tylko przypominamy sobie o wybuchu II wojny światowej, ale oddajmy hołd jej bohaterom i ofiarom. Choćby pamiętając o tamtych tragicznych wydarzeniach, jakie miały tu miejsce przed 78 laty. Przekazując historię kolejnemu pokoleniu dbamy o naszą tożsamość - powiedział Mirosław Gębski.
Wiązanki kwiatów wspólnie ze starostą kieleckim złożyli minister Michał Cieślak, wiceprzewodniczący Mieczysław Gębski oraz wójt gminy Mniów Piotr Wilczak. O odpowiednią oprawę uroczystości zadbało Koło Gospodyń Wiejskich Sasanki wraz z Polską Drużyną Strzelecką.