Spadło bezrobocie
13 Marca 2017O ochronie roślin i nasiennictwa na terenie powiatu kieleckiego oraz o pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach dyskutowali radni podczas Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska oraz Komisji Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu.
W obradach komisji uczestniczyli: Michał Godowski, starosta kielecki, skarbnik powiatu – Maria Klusek, która przybliżyła radnym uchwałę dotyczącą zmiany w budżecie powiatu oraz uchwałę dotyczącą Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego.
Członkowie komisji zapoznali się z informacją Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o realizacji zadań z zakresu ochrony roślin w powiecie kieleckim w 2016 roku. Informację przedstawił Roman Żak, kierownik Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Oddział w Kielcach.
- Do końca 2016 roku zarejestrowaliśmy 355 przedsiębiorców z terenu powiatu kieleckiego oraz powiatu grodzkiego. Wszyscy podlegali naszej systematycznej kontroli pod względem zdrowotności towarów roślinnych oraz prowadzenia dokumentacji – poinformował kierownik. – Inspektorzy przeprowadzili 316 kontroli dotyczących występowania szkodników objętych obowiązkiem zwalczania, obejmując lustracją 257 ha upraw, 138 ton i 88640 metrów sześciennych towarów w magazynach i przechowalniach, oraz 95 tysięcy 217 sztuk roślin w szkółkach i sklepach ogrodniczych.
Kierownik dodał, że obecnie problemem jest bakterioza pierścieniowa ziemniaka. Do badań pobrano 43 próby bulw z gospodarstw rolnych oraz 6 prób z marketów. Bakteriozę stwierdzono w 14 próbach, w 10 gospodarstwach, co stanowi 33 procent objętych kontrolą ziemniaków. Co stanowi wzrost o 8 procent w stosunku do roku ubiegłego.
- Obecnie problemem jest szkodnik ziemniaków – śluzak (ralstonia) oraz bakteria (xyllella), która rozwija się głównie w ciepłych krajach, stanowi bardzo duże zagrożenie dla winnic – mówi kierownik.
Jak dodał, na terenie powiatu kieleckiego działalność związaną z obrotem środkami ochrony roślin prowadzi 37 przedsiębiorców w 33 punktach sprzedaży. – Obecnie nasza największą zmorą jest sprzedaż środków ochrony roślin przez Internet. Ludzie kupują różnego rodzaju środki, często podróby, które nie są do końca pewne. Skutkiem tego jest spalona plantacja, albo rozsypana na glebie trucizna, która truje człowieka i zwierzęta.
Radni zapoznali się także ze sprawozdaniem z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach w 2016 roku. - W 2016 roku po raz pierwszy realizowaliśmy trzyletni program „Aktywizacja osób bezrobotnych do 30 roku życia”. W ubiegłym roku na ten cel wydaliśmy ponad 6 mln zł. W tym roku planujemy wydać ponad 9 mln zł. – mówiła Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.
Ogółem na koniec grudnia zarejestrowanych w powiecie kieleckim było 9 tys. 925 osób. Porównując poziom bezrobocia z końca grudnia 2016 roku do analogicznego okresu 2015 nastąpił spadek o 2134 osoby, co stanowi 11, 20 procent.
- Sukcesywnie spada nam liczba bezrobotnych. Praktycznie we wszystkich grupach osób nastąpił spadek bezrobocia. Jedyną kategoria wiekową, w której wystąpił wzrost, były to osoby powyżej 60 roku życia – dodała.
Dyrektor poinformowała, iż w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego – od 1 listopada 2016 roku PUP w Kielcach realizuje projekt „Rynek pracy pełen Szans”, który zakłada zwiększenie możliwości zatrudnienia 50 osób bezrobotnych powyżej 29 roku życia, z których co najmniej 90 procent pochodzi z terenów wiejskich. Podczas projektu beneficjenci korzystają z usług pośredników pracy oraz doradców zawodowych, a także ze szkoleń i staży trwających do 6 miesięcy.
Od marca tego roku urząd pracy wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sitkówce Nowinach realizuje projekt „Praca popłaca” – wsparcie aktywności zawodowej osób powyżej 29 roku życia pozostających bez zatrudnienia. Celem projektu jest podniesienie poziomu aktywności zawodowej wśród 100 osób bezrobotnych z Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego powiatu kieleckiego zarejestrowanych w PUP w Kielcach będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy.
Radni omówili i zaopiniowali również projekty uchwał na najbliższą sesję, m.in. w sprawie zmian w budżecie powiatu.
Łączone komisje w kieleckim starostwie
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska i Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu