Spacer po skansenie
22 Lipca 2019Park Etnograficzny w Tokarni to 65 hektarów wspaniałego terenu, gdzie na odkrycie czeka 85 zabytkowych obiektów. Do najciekawszych można zaliczyć kościół z Rogowa, organistówkę z Bielin, dwór z Suchedniowa, studnię dworską z Gór Pińczowskich, kuźnię z Radoski czy wiatrak z Grzmucina.
To tutaj odbywają się takie imprezy jak „Święto Chleba”, „Smaki Jesieni”, „Motopiknik. Zlot zabytkowych aut i motocykli” czy cykl tematycznych „Rodzinnych Niedziel w Skansenie”. Podczas każdej z nich przybliżane są tradycje panujące na dawnej wsi, prezentowane pokazy obrzędowe oraz muzyka folklorystyczna naszych rodzimych kapel i zespołów. Koła Gospodyń Wiejskich prezentują swoje kulinarne osiągnięcia a producenci lokalnej żywności swoje produkty. Rzemieślnicy i twórcy ludowi prezentują rękodzielnicze ozdoby. Oferta edukacyjna lekcji i warsztatów muzealnych przyciąga dzieci oraz dorosłych.
Odwiedzając Park Etnograficzny w Tokarni, grupy i osoby indywidualne mogą skorzystać z tematycznego zwiedzania muzeum z przewodnikiem:
- „Ginące zawody” – pokazanie pozarolniczych zajęć zarobkowych i hobbystycznych mieszkańców świętokrzyskich małych miasteczek i wsi,
- „Życie codzienne i odświętne” – prezentacja różnych zjawisk życia na wsi: rodzinne święta i uroczystości, a także codzienne zajęcia i związane z tym zwyczaje i obyczaje,
- „Nasi Święci” - pokazuje ciekawą kolekcję wizerunków świętych Kościoła Rzymskokatolickiego, związanych z religijnością poprzez wystawy w skansenie w Tokarni,
- „Po nitce do kłębka” – odkryjemy tutaj jak dawniej pozyskiwano lniane i wełniane włókno oraz jak wytwarzano tkaniny w warunkach domowych. Końcowym efektem będzie ubranie: to codzienne i to odświętne czyli strój ludowy.
W skład Muzeum Wsi Kieleckiej wchodzą również: Dworek Laszczyków w Kielcach, Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie oraz Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.mwk.com.pl.