Smaki lata zamknięte w słoiku. W niedzielę druga edycja

27 Września 2022

Swojska kura, babcine byki w sosie kurkowym, pieczeń z boku dzika i garus spod zamczyska - takich potraw będzie można spróbować już w najbliższą niedzielę, 2 października na II Festiwalu Smaków Babiego Lata. zaproszenie na festiwal, konferencja prasowa

Na to wydarzenie zaprosili dziś starosta kielecki Mirosław Gębski, wójt gminy Masłów Tomasz Lato oraz Koło Gospodyń Wiejskich Chełmowianie - ubiegłoroczny zdobywca Złotej Patelni Starosty Kieleckiego.

- Będą dwie konkurencje: konkurs o Złotą Patelnię Starosty Kieleckiego pod hasłem „Jak to drzewiej jadano”, czyli smaki dawnych lat. Chodzi tu o potrawy, które jadano w dawnym województwie świętokrzyskim, na ziemi kieleckiej. Drugi konkurs to „Smaki lata zamknięte w słoiku” w dwóch kategoriach - warzywa i owoce. Bardzo cieszymy się, że ten festiwal przyjął się. W ubiegłym roku było duże zainteresowanie. Babiego lata każdy wyczekuje - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami starosta Mirosław Gębski.

Celem festiwalu jest zachęcenie do samodzielnego przygotowywania przetworów i przypomnienie metod przechowywania żywności znanych naszych babciom.

- Każdy, kto wybierze się do Ciekot w tym dniu będzie mógł spróbować szczególnych potraw. Tych, które gospodynie domowe od lat wykonywały na długie zimowe dni i wczesną wiosnę. Bo są to potrawy, które będą zamykane, pasteryzowane przechowywane przez jak najdłuższy czas - przypomniał ideę festiwalu Tomasz Lato, wójt gminy Masłów.

W ubiegłym roku Złota Patelnia Starosty Kieleckiego w kategorii „Jesienna zupa - danie jednogarnkowe” trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich Chełmowianie za „Czerwone morze”.

- Nazwa ta skojarzyła nam się z morzem, dlatego, że zupa jest wykonana z czerwonych zapiekanych buraczków na wywarze warzywnym (marchewka, pietruszka, seler, por), ziemniak. Warzywa pochodzą z naszych ogrodów. Do tego dodawany jest upieczony burak. Zupa przybrana jest ziarenkami dyni i prażonym serkiem feta - zdradziła tajemnicę zwycięskiej zupy z ubiegłego roku Irena Gąsior z KGW Chełmowianie.

Do udziału w tegorocznym festiwalu zgłosiły się 24 podmioty z powiatu kieleckiego. Kulinarną część wydarzenia dopełniać będą występy artystyczne. Na scenie pojawią się m.in. zespoły PiT Żeromszczyzna i Ciekoty, Kapela Adaśki, Zespoły Dąbrowianki i Brzezianianki.

Początek II Festiwalu Smaków Babiego Lata o godz. 14.00. Wstęp jest wolny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama, Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów