Służby w gotowości
16 Marca 2017Radni z komisji bezpieczeństwa odwiedzili siedzibę Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Samorządowcy zwiedzili strażnicę, obejrzeli specjalistyczny sprzęt, a także zapoznali się z pracą służb mundurowych: strażaków i policji.
W wyjazdowym posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania Innym Zagrożeniom uczestniczyli: Marek Kwiecień - członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Komendant Miejski PSP w Kielcach, Sylwester Hamera oraz jego zastępcy Sławomir Karwat i Paweł Górniak. Obecny był także nowy Komendant Miejski Policji w Kielcach – Piotr Zalewski.
Podczas komisji radni zapoznali się ze szczegółową informacją o stanie bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniami pożarowymi powiatu. Sprawozdanie z działalności straży pożarnej przedstawił komendant Sylwester Hamera.
- Średnio, interwencję na terenie powiatu kieleckiego podejmujemy co 5 godzin, pożar gasimy, ratujemy ludzi i ich dobytek co 10 godzin – wyliczył komendant. – Rok 2016 był dla nas rokiem spokojniejszym, jeśli chodzi o ilośc zdarzeń. W porównaniu z poprzednim, o 712 zmalała liczba akcji, w których uczestniczyli strażacy. W 2016 roku mieliśmy 3730 akcji, a w 2015 – 3018.
W 2016 roku było więcej pożarów – 1697. Zaś w 2015 roku było ich 1343. Najwięcej pożarów i zdarzeń było na terenie gminy Daleszyce – 169, w Piekoszowie – 161 i w Morawicy – 156. Najmniej odnotowano w ich w Łagowie i Pierzchnicy.
- Jeśli chodzi o przyczyny pożarów, to najczęściej spotykamy się z podpaleniami nieużytków rolnych, spowodowanych umyślnym działaniem człowieka – dodał Sylwester Hamera.
W dniach 15-16 czerwca 2016 roku na terenie powiatu kieleckiego odbyły się krajowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „H2O 2016” – największe od czterech lat w województwie świętokrzyskim ćwiczenia straży pożarnej. Brały w nich udział jednostki KSRG. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie działań ratowniczych podczas powodzi oraz doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami KSRG oraz podmiotami wspierającymi działania interwencyjne tych jednostek. Ćwiczenia, których organizatorem była Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach odbyły się na zbiornikach wodnych w: Cedzynie, Mójczy, Sukowie, Borkowie i Wojciechowie.
Nowy komendant, nowe pomysły
O pracy policji i stanie bezpieczeństwa na terenie powiatu kieleckiego opowiedział Piotr Zalewski, Komendant Miejski Policji w Kielcach. Wcześniej, komendant przedstawił się radnym. – Komendantem jestem od 28 lutego. W policji pracuję od 19 lat. Zacząłem w pionie prewencji w Janowie Lubelskim, a następnie w Starachowicach. Od października 1999 roku służyłem w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, początkowo w pionie prewencji, a następnie w sekcji kryminalnej. Kolejno, awansowałem do Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Najpierw byłem funkcjonariuszem wydziału kryminalnego, potem zastępcą naczelnika. Do Starachowic wróciłem na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego, później był przez kilka lat byłem szefem skarżyskiej jednostki, zaś w lipcu 2016 roku dowodziłem Komendą Powiatową Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W czasie posiedzenia radni zapoznali się z pracą policji. - W 2016 roku na terenie gmin powiatu kieleckiego spadła nam ilość przestępstw. Odnotowaliśmy ich 2083, o 314 mniej niż w roku 2015. Wykryto sprawców 1568 przestępstw, uzyskując wykrywalność na poziomie 74,3 procent – mówił komendant. – Chciałbym pochwalić pracę policji, ponieważ wg statystyk, województwo świętokrzyskie jest najbezpieczniejszym w kraju, jeśli chodzi o wykrywalność przestępstw.
Garnizon policyjny poprawił również statystyki jeśli chodzi o przestępczość kryminalną. W 2016 roku stwierdzono 1367 przestępstw, wykryto 928. Z dużym sukcesem pracuje policja przy wykrywaniu sprawców kradzieży mienia, pojazdów.
Przestępczość narkotykowa i gospodarcza
W 2016 stwierdzono 270 przestępstw z „Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii”. – Niestety to o 107 więcej niż w roku ubiegłym. Jesteśmy tutaj bardzo skuteczni, wykryliśmy 261 przestępstw, uzyskując wykrywalność na poziomie 96, 7 procent. Zwalczaniem przestępczości narkotykowej, na terenie naszego województwa, zajmują się trzy jednostki. Jesteśmy wspierani przez Komendę Wojewódzka Policji w Kielcach oraz Centralne Biuro Śledcze – mówi komendant.
Jednym z priorytetów w pracy policji jest zwalczanie przestępczości gospodarczej. – To trudna do ujawnienia działka w naszej pracy. Osoby, którzy dopuszczają się tego typu przestępstw działają przy wsparciu doradców podatkowych czy osób, które się znają na finansach publicznych – mówi komendant.
W 2016 roku na terenie gmin powiatu kieleckiego stwierdzono 255 przestępstw o charakterze gospodarczym. Ujawniono 191 sprawców.
Policjanci odbyli w 2016 roku 23 tys. 425 służb patrolowo – interwencyjnych. To o blisko tysiąc więcej niż 2015 roku.