Skutecznie resocjalizować
15 Kwietnia 2014Resocjalizacji twórczej poświęcone było sympozjum, w którym uczestniczyli wychowankowie MOW w Podzamczu.
Wychowankowie wraz z pracownikami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu na zaproszenie Koła Naukowego „GRYPS” Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wzięli udział w sympozjum naukowym poświęconym resocjalizacji twórczej.
Nasz Ośrodek przedstawił prezentację poświęconą ofercie wychowawczej i oddziaływaniom resocjalizacyjno – terapeutycznym. Poprzedzona była ona wystąpieniem Bogdana Kalwata - dyrektora MOW w Podzamczu, w którym przybliżył historię i genezę powstania ośrodka, jego charakterystykę, strukturę i organizację. Wartym podkreślenia było przedstawienie roli i funkcji jakie pełnią MOW-y w systemie oświatowym naszego kraju.
W trakcie sympozjum wychowankowie z Podzamcza wykonywali prace plastyczne - rysunki w ołówku, które na zakończenie zaprezentowali uczestnikom sympozjum. Był także występ muzyczny, podczas którego jeden z chłopców zaprezentował utwór hip-hopowy.
Prelegenci z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego mówili m.in. o skuteczności muzykoterapii i plastykoterapii jako metod twórczej resocjalizacji, dramie jako propozycji rozwiązywania konfliktów rówieśniczych w szkole.
Wyświetlono również przedpremierowy pokaz Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.
- Tego typu spotkania z udziałem teoretyków i praktyków są dobrym miejscem do rozważań z zakresu założeń twórczej resocjalizacji, różnego rodzaju koncepcji, procedur , strategii oraz technik resocjalizacyjnych stosowanych wobec dzieci i młodzieży niedostosowanej społecznie i praktyka opisująca rzeczywiste metody twórczej resocjalizacji. Z pewnością będziemy obecni na kolejnych tego typu spotkaniach - mówi Anna Wójcik, wychowawca MOW w Podzamczu.