Sesja z dyskusją o "śmieciach"
29 Stycznia 2020Odbyła się pierwsza w 2020 roku sesja Rady Powiatu w Kielcach.
Zanim przystąpiono do obrad, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jacek Kuzia podziękował Zarządowi Powiatu, dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach - Zbigniewowi Wróblowi i podległym mu pracownikom za pracę, dzięki której powiat kielecki został krajowym liderem w pozyskiwaniu środków z Funduszu Dróg Samorządowych.
O olbrzymim sukcesie powiatu opowiedział także starosta kielecki Mirosław Gębski.
- Takiego tytułu powiat jeszcze nigdy nie otrzymał. Do programu zgłosiliśmy 50 zadań, a łączne dofinansowanie to 83 mln 528 tys. zł. To pozowali nam wyremontować 124 km dróg. Dziękuję za to pracownikom, ale także włodarzom gmin za wspólne projekty – powiedział starosta.
Radni przyjęli sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Przyjęli także uchwały - zmieniająca uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2020-2028, zmian w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2020 rok. Dwie uchwały oświatowe: zamiaru przekształcenia Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie, zamiaru likwidacji szkoły policealnej w Chmielniku wchodzącej w skład Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku.
Radni ustalili wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających z obszaru wodnego powiatu kieleckiego w 2020 r.
Ważną częścią dzisiejszej sesji miało być przyjęcie punktu dotyczącego zróżnicowania cen za odbiór odpadów w Promniku. Radni mieli przyjąć stanowisko w tej sprawie.
- Podczas wczorajszych komisji przedstawiliśmy stanowisko rady powiatu w sprawie nierównego traktowania mieszkańców powiatu. Stanowisko miało być sprzeciwem przeciwko planowanym, a przede wszystkim zróżnicowanym, wyższym dla mieszkańców powiatu kieleckiego stawkom za zagospodarowanie odpadów na instalacji PGO w Promniku. Nie możemy wprowadzić tego punktu ze względów formalnych, ponieważ jak zwrócili uwagę nam radni, są wątpliwości. Stanowiska nie przedstawiliśmy radnym z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem– wyjaśnił przewodniczący Jacek Kuzia.
Jak wyjaśnił przewodniczący, rada powiatu miała wesprzeć włodarzy w ich działaniach. - Stanowisko to będzie stanowiskiem zarządu – dodał.
Głos w tej sprawie zabrał radny Robert Kaszuba, który odniósł się do pisma. – Proponuję, żebyśmy zaczęli rozmawiać w gronie radnych, dopiero później artykułować swoje wystąpienia na piśmie. Zachęcam też do wspólnych rozmów starosty i prezydenta Kielc. Spotkajmy się wszyscy, razem z prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami. Dodam, że nie ma jeszcze projektu zarządzenia prezydenta w tej sprawie.
Do dyskusji włączył się obecny na sali senator Krzysztof Słoń. Podkreślał, że problemem nie są podwyżki cen, których włodarze z powiatu kieleckiego się spodziewali, lecz nierówne traktowanie gmin i miasta Kielce korzystających z sortowni.
- Sytuacja dla włodarzy gmin jest dosyć trudna, bo nie wiedzą czy nie muszą zmieniać warunków kontraktów, czy w nowych przetargach muszą uwzględniać nowe, wyższe opłaty dla mieszkańców. Jest jeszcze czas, aby władze miasta przemyślały działania, aby relacje między miastem a powiatem nie były zaburzone. Tym bardziej, że kilka lat temu, kiedy powstawała instalacja w Promniku, gminy musiały zadeklarować, że nie będą wywozić śmieci gdzie indziej, tylko do przedsiębiorstwa w Promniku. W związku z ich deklaracjami, przedsiębiorstwo w Promniku otrzymało dotację. Może okazać się, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska upomni się o środki, a sprawie przyjrzy się Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
Podczas sesji głos zabrał radny Józef Szczepańczyk, który w czasopiśmie MPK przeczytał artykuł dotyczący transportu zbiorowego. Jego autor, Bogdan Latosiński zarzucał brak działań starostwa i marszałka w tej kwestii.
- Nie poruszałbym tej sprawy, gdyby biuletyn nie był rozpowszechniany i czytany przez mieszkańców naszego powiatu. Uważam, że zarząd powiatu powinien się odnieść do treści artykułu.
Odpowiedzi w tej kwestii udzielił Artur Dudzic, po. naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu. - Treść tego artykułu nie ma pokrycia w przepisach prawa. Trudno polemizować z kimś, kto pisze ogólniki i nie odnosi się do przepisów prawa – powiedział naczelnik. - Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, połączenia na liniach komunikacyjnych miedzy gminami powiatu kieleckiego, a miastem Kielce, jako połączenia pomiędzy dwoma powiatami, które nie wykraczają poza granice administracyjne województwa, winien organizować marszałek województwa.
Na sesji obecny był ppłk mgr inż. Mirosław Smerdzyński, Wojskowy Komendant Uzupełnień, który opowiedział o aktualnej sytuacji w wojsku, przybliżył formy ochotniczej służby wojskowej i zachęcał do wstąpienia w szeregi zawodowej służby wojskowej i służby przygotowawczej.
W posiedzeniu rady powiatu uczestniczył - Mieczysław Gębski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa, wójt Bielin Sławomir Kopacz, a także sekretarz Miasta i Gminy Chmielnik – Andrzej Łopaciński.