Sesja z Tetrapodem
19 Stycznia 2010 Ślady najstarszych na ziemi czworonogów lądowych były jednym z głównych tematów wtorkowej (19.I) sesji Rady Gminy w Zagnańsku.
Na pytanie jak wykorzystać odkrycie naukowców próbowali odpowiedzieć zebrani. W sesji uczestniczył starosta kielecki - Zenon Janus. - Musimy się zastanowić jak wykorzystać to wielkie odkrycie naukowe do promocji gminy Zagnańsk, powiatu kieleckiego i całego województwa świętokrzyskiego - mówił starosta Janus. Obecny Jacek Kowalczyk dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego mówił o wykorzystaniu tetrapoda jako produkt turystyczny. Tetrapod ma być wizytówką Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego.
Zebrani radni wyrazili chęć przystąpienia do Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz przyjęli jednogłośnie uchwały dotyczące ubiegania się o środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa świętokrzyskiego na lata 2007-2013 dla zadania pn.: ?Podniesienie atrakcyjności Gminy Zagnańsk poprzez kompleksowe zagospodarowanie terenu przy obiektach atrakcyjnych turystycznie, w tym szczególnie wokół pomnika przyrody Dąb Bartek i znaleziska geologicznego w kopalni Zachełmie?.
Przypomnijmy, w nieczynnym kamieniołomie w Zachełmiu w gminie Zagnańsk, naukowcy - Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego - odkryli skamieniałości i odciski stóp tetrapodów, najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych. Ślady te są starsze o ok. 18 mln lat od najstarszych tego typu skamieniałości znanych nauce. Z pierwszych tetrapodów wywodzą się płazy, gady, ptaki i ssaki. Znalezisko pochodzi z okresu dewońskiego, sprzed 395 mln lat. Wyniki badań naukowców zostały opublikowane na łamach najnowszego numeru prestiżowego tygodnika naukowego "Nature".