Ścieżka geoedukacyjna powstanie w Rudkach
17 Maja 2024Na terenie dawnej Kopalni Pirytu „Staszic” w Rudkach w gminie Nowa Słupia powstanie ścieżka geoedukacyjna. Zapewni ona mnóstwo wiedzy o geologii, przyrodzie, a także archeologii i dziejach eksploatacji rud żelaza w Rudkach.
Ścieżkę geoedukacyjną opracował Oddział Świętokrzyski Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Ma mieć długość około 1,5 km. Na trasie ścieżki planowane jest ustawienie 10 tablic informacyjnych. Spacerując wyznaczoną trasą będzie można odkrywać bogactwa naturalne i historyczne, jakie kryje była Kopalnia Pirytu "Staszic" w Rudkach i jej okolice.
Przypomnijmy, złoża rud żelaza w Rudkach koło Nowej Słupi odkrył w 1922 roku prof. Jan Samsonowicz. Już trzy lata później podjęto tam eksploatację, którą kontynuowano przez prawie 50 lat (1925-1973). W kopalni w Rudkach, która pierwotnie, w 1937 r., otrzymała nazwę Państwowa Kopalnia Rudy „Staszic” wydobywaną rudę wykorzystywano zarówno do produkcji żelaza, jak i kwasu siarkowego. Było to jedno z najcenniejszych złóż pirytu w środkowej Europie - jak się okazało znane już w czasach rzymskich. Świadczy o tym stary chodnik z tego okresu, położony na głębokości kilkunastu metrów. Pochodzi najprawdopodobniej z I - III w. n.e. i jest częścią najstarszej znanej, podziemnej kopalni rud na ziemiach polskich.
W środę, 22 maja w Rudkach odbędzie się spotkanie promujące ścieżkę geoedukacyjną w Rudkach, podczas którego zostanie zaprezentowana koncepcja nowej ścieżki - Kopalnia Pirytu ”Staszic” w Rudkach.
Źródło i fot: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi