Schemat dla rodziny

10 Marca 2015

Sukces projektu „SCHEMATOM STOP!”. Zakończony w styczniu pilotaż będzie kontynuowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie także w tym roku.

Wyjazd nad morze, korepetycje, finansowanie remontów domów, szkolenia, zakup wyprawek szkolnych – to tylko niektóre z działań w ramach ubiegłorocznego pilotażowego projektu „SCHEMATOM STOP!”. Korzyści, które przyniosło działanie, są tak duże, że projekt będzie kontynuowany w tym roku.  

Koordynatorem projektu „SCHEMATOM STOP!”, było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach wraz gminnymi ośrodkami pomocy społecznej w Masłowie i Bielinach. W szereg działań włączyły się także instytucje działające na rzecz osób wykluczonych – m.in. Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach, Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”, Centrum Interwencji Kryzysowej, wsparcia w realizacji przedsięwzięć udzieliły również – Komenda Miejska Policji w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Urząd Gminy w Masłowie, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Wójtostwie, Zespół Szkół nr 2 w Chęcinach oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Piekoszowie.

- Przy tak szerokiej koalicji mogliśmy zaplanować szereg działań służących wsparciu beneficjentów projektu i wypracować  skoordynowany system  współpracy różnych instytucji  na rzecz rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówi Anna Bielna, dyrektor PCPR w Kielcach.

Przypomina ona, że w projekcie, który finansowany był ze środków Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie (w wysokości 652 tys. zł), uczestniczyło dziesięć rodzin z gmin Bieliny i Masłów. Z każdą z nich został podpisany kontrakt, w którym precyzyjnie określono zadania dla wszystkich członków rodziny

- Podstawowymi kryteriami wyboru rodzin do projektu  były – wielodzietność,  bezrobocie oraz korzystanie ze świadczeń pomocy społecznej – wylicza Anna Bielna. – Spotkaliśmy się  także z takimi problemami jak niskie kompetencje rodzicielskie, uzależnienia czy niepełnosprawność.

- Wartością tego projektu jest nie tylko pomoc rodzinom zagrożonym wykluczeniem, ale także zdobycie przez naszych pracowników socjalnych nowych doświadczeń, zaznajomienie się w nowatorskimi metodami  pracy z klientem - mówi Małgorzata Sarnecka, kierownik GOPS w Bielinach. Podkreśla ona, że niezwykle cenne jest wypracowane w ciągu minionego roku partnerstwo między instytucjami uczestniczącymi w projekcie.

Wśród wielu efektów całorocznego projektu bez wątpienia istotna jest integracja rodzin.
- Większość z nich przez całe swoje życie nie była na wspólnym wyjeździe, tymczasem dzięki projektowi „SCHEMATOM STOP!” nasze rodziny odpoczywały w Rewalu, odwiedziły Zakopane czy Bałtów. A przecież w taki właśnie sposób buduje się więzi – dodaje Małgorzata Sarnecka.

Monika Dolezińska-Włodarczyk –wicewójt gminy Masłów (a do niedawna kierownik GOPS w tej gminie) zwraca uwagę, iż projekt skierowany był do wszystkich członków rodziny. - Dla każdej z tych osób dopasowano konkretną pomoc – tłumaczy. – Dzieci mogły liczyć np. na korepetycje z przedmiotów, które sprawiają im trudności, dorośli brali udział w szkoleniach, które zwiększały ich szanse na rynku pracy, udało się także doposażyć mieszkania. W szereg działań włączyło się również najbliższe otoczenie rodzin uczestniczących w projekcie.

O tym czym jest bezinteresowne wsparcie przekonała się Joanna Iwan-Kot z Lechowa w gminie Bieliny. W ramach projektu otrzymała ona materiały na prace remontowe w domu.

- Jakaż była moja radość, gdy zjawili się u mnie panowie uczestniczący w projekcie i  zaoferowali pomoc przy wylewkach w łazience i podmurowaniu stropu – mówi pani Joanna, która samotnie wychowuje trójkę dzieci - Gdyby przeliczyć na pieniądze te wszystkie działania, w których uczestniczyliśmy, to wyszłaby taka kwota, która z pewnością wykracza poza moje możliwości finansowe.

Ona sama dzięki projektowi uczestniczyła w kursie na prawo jazdy, dzieciaki mogły chodzić na basen, do kina i korzystały z korepetycji, a w ich domu pojawiły się nowe meble.

Mieszkańcy gmin Bieliny i Masłów wzięli udział w szeregu kursów (m.in. obsługi kas fiskalnych, prawa jazdy, baristy),  przeprowadzono także warsztaty z zakresu kreowania wizerunku (wraz z poradami fryzjerki i makijażystki), dzieciaki uczestniczyły w półkoloniach „Lato z robotami”, beneficjenci odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne „Nad Wodą” w Ciekotach, Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej, Bałtów.

- Z 330 godzin korepetycji skorzystały 22 osoby, zakupiliśmy także pomoce dydaktyczne i  wyprawki szkolne, a tygodniowy pobyt nad  morzem w Rewalu połączony był z warsztatami aktywnego poszukiwania pracy  i interpersonalnymi – dodaje dyrektor PCPR w Kielcach.

Integracji rodzin służył październikowy festyn w Lisowie, wyjazd do Zakopanego i spotkanie wigilijne. Niezwykle cennym doświadczeniem był warsztaty umiejętności wychowawczych.

- Pilotażowa realizacja projektu „SCHEMATOM STOP!” na terenie powiatu kieleckiego przyczyniła się do zacieśnienia współpracy między instytucjami zaangażowanymi w działania i wzrostu wiedzy pracowników w zakresie kompetencji instytucji działających na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wypracowaliśmy nowe metody działań, co z pewnością przełoży się na poprawę jakości świadczonych usług – podsumowuje Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. – Rodziny, uczestniczące w pilotażu, otrzymały kompleksowe wsparcie, będące odpowiedzią na zdiagnozowane problemy. Beneficjenci zdobyli nowe umiejętności i doświadczenia, wzmocnili poczucie własnej wartości oraz pogłębili relacje i więzi w rodzinie. Część osób znalazła zatrudnienie. Jedna z rodzin usamodzielniła się i nie korzysta już ze wsparcia pomocy społecznej.

Tym bardziej cieszy więc informacja, że Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie podjęło  decyzję o kontynuacji projektu w tym roku.

- Znaleźliśmy się w gronie 20 powiatów, które w dalszym ciągu pracować będą z rodzinami  wymagającymi wsparcia – dodaje Anna Bielna.

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów