Sanepid: wodę mamy dobrą
17 Czerwca 2014O stanie bezpieczeństwa sanitarnego w powiecie, pracy aptek w gminach rozmawiali radni dwóch komisji Rady Powiatu.
W posiedzeniu Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych uczestniczył członek Zarządu Powiatu - Jacek Barański, natomiast w Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania Innym Zagrożeniom wziął udział członek Zarządu Powiatu Bogdan Gierada. W pracach obu komisji uczestniczyła skarbnik powiatu - Maria Klusek, która zapoznała radnych z wprowadzonymi zmianami w budżecie powiatu kieleckiego oraz wieloletnią prognozą finansową.
Maria Piekoszewska, kierownik Oddziału Nadzoru Bieżącego Sanitarnego w Kielcach powiedziała, że działalność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kielcach w 2013 roku skierowana była na ochronę zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych oraz zapobieganie chorobom.
- Zakaźnym i zawodowym – dodała kierownik. - Sprawowaliśmy bieżący i zapobiegawczy nadzór sanitarny, przeciwepidemiczny oraz oświatowo-zdrowotny. Prowadziliśmy rejestr odstępstw dot. niezgodnej z przepisami jakości wody, kontrolowaliśmy podmioty prowadzące działalność leczniczą. Ocenialiśmy stan sanitarny miejscowości, tras, obiektów turystycznych i kąpielisk przed i po sezonie letnim 2013 roku. Kontrolowaliśmy wodę w ramach zbiorowego zaopatrzenia i na bieżąco monitorowaliśmy zaopatrzenie placówek oświatowych w ciepłą bieżącą wodę. Ogólnie należy określić, że stan sanitarny powiatu kieleckiego jest na wysokim poziomie.
Radna Irena Gmyr dopytywała o kontrole wody w Piekoszowie i kąpieliska w Cedzynie.
- W Piekoszowie jeśli chodzi o wykryty w wodzie chloropiryfos, zanotowaliśmy lekkie odstępstwo, ale jest ono na poziomie dopuszczalnym. Gmina podjęła działania naprawcze. Jeśli chodzi o kąpielisko w Cedzynie, to do zanieczyszczenia najczęściej dochodzi w jego zachodniej części – odpowiedziała kierownik.
Mariana Ferdka interesowała ustawa śmieciowa. – Czy sanepid bada częstotliwość zabierania śmieci komunalnych w gminach?
- To gminy same regulują częstotliwość odbioru śmieci, my wkraczamy, jeżeli śmieci za długo zalegają, bądź pojawiają się insekty. Dopuściliśmy co miesięczny odbiór w gminach– odpowiedziała Maria Piekoszewska.
Stanisław Furmanek, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej podczas posiedzenia komisji zapoznał radnych z projektem uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy oraz dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn. Chodzi o dni wolne, święta i pory nocne.
- Projekt wysłaliśmy do burmistrza Bodzentyna, uzyskał pozytywną opinię i do samorządu aptekarskiego, który wydał negatywną opinię. Od tej decyzji odwołaliśmy się do Naczelnej Izby Aptekarskiej. Decyzji jeszcze nie mamy. Farmaceuci tłumaczyli to tym, że muszą zatrudnić dodatkowo osoby. Zgodzili się na nocne dyżury, ale gdy gmina zapewni dyżur lekarza w nocnych godzinach.
Agnieszka Madetko