Samsonów - ruiny Huty "Józef"
11 Lipca 2017Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie w gminie Zagnańsk. Przedstawiamy kolejną ciekawą wizytówkę powiatu kieleckiego, przyciągającą corocznie rzesze turystów.
Pierwsze informacje o Samsonowie pochodzą z czasów panowania Krzywoustego. Został założony przez rycerza Marka herbu Topór. Rycerza nazywano ze względu na siłę Samsonem i od jego przydomku wzięła się nazwa wsi. Tereny te charakteryzują się bogatą i długą tradycją produkcji żelaza, od dymarek po wielką hutę. W 1598 roku powstał w Samsonowie pierwszy w Polsce wielki piec typu bergamowskiego.
Konstruktorem pieca był specjalista z Włoch – Hieronim Caccio. W latach 1641 - 44 nastąpiła przebudowa pieca i uzyskano pierwszą płynną surówkę. Przejście od dymarek do wielkiego pieca stanowiło duży skok technologiczny, dzięki czemu dalszy przerób żelaza był łatwiejszy i uzyskiwano wyjściowy produkt lepszej jakości. W początkach XVIII w. zrujnowany piec odbudowali nowi właściciele - biskupi krakowscy, zaś w roku 1789 przeszedł na własność Państwa. Huta powstała z inicjatywy Stanisława Staszica w latach 1818-23. Na przestrzeni kolejnych lat została rozbudowana i przebudowywana.
Działała do roku 1866, kiedy to zniszczył ją pożar, po którym nie została ona odbudowana, ponieważ jej zniszczenie zbiegło się z postępującym kryzysem całego Zagłębia. Dodatkowo wyrosła konkurencja hut z Zagłębia Dąbrowskiego, pracujących w oparciu o wydajniejszy węgiel kamienny.
Warto dodać, iż gmina Zagnańsk to niezwykle ciekawe miejsce, z szeroką gamą walorów przyrodniczych i krajobrazowych, a kolejne obiekty jak Dąb Bartek świadczą o jej historycznej i kulturalnej randze. Będące dziełem natury, stanowią dziś unikaty nie tylko na skalę kraju, ale i świata. Są również piękną wizytówką powiatu kieleckiego, przyciągającą corocznie rzesze turystów.